birgün

29° AÇIK

ABD'de Demokrat aday adayları karşı karşıya geldi: Bloomberg'e ortak tepki

ABD'de Demokrat başkan aday adaylarını karşı karşıya getiren canlı yayında, milyarder iş insanı ve eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, diğer tüm rakiplerinin eleştiri oklarına hedef oldu. Rakipleri, Bloomberg'i 'seçimleri satın almaya çalışmakla' suçladı, cinsiyet ayrımcılığı yaptığı gerekçesiyle tepki gösterdi

DÜNYA 20.02.2020 11:52
ABD'de Demokrat aday adayları karşı karşıya geldi: Bloomberg'e ortak tepki
Abone Ol google-news


Las Vegas kentinde gerçekleştirilen ve NBC kanalından canlı yayınlanan tartışma programına, Demokratlar arasındaki yarışı önde götüren Vermont Senatörü Bernie Sanders, eski Başkan Yardımcısı Joe Biden, Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren, Minnesota Senatörü Amy Klobuchar ve eski South Bend Belediye Başkanı Pete Buttigieg katıldı. Bloomberg ise Demokrat aday adaylarını karşı karşıya getiren bir canlı yayında ilk kez yer aldı.

Programda ağırlıklı olarak sağlık reformu, iklim krizi, zenginlerle fakirler arasındaki gelir dağılımı adaletsizliği, göçmenlikle ilgili yasalar ve benzeri iç gündem maddeleri tartışılırken, tüm adayların hemen her konuda ayrışmaları dikkati çekti.

İlk kez bu tür bir canlı yayına katılan Bloomberg ise, programın başladığı andan itibaren rakiplerinin eleştirilerinin hedefi oldu.

Belediye başkanlığı döneminde azınlıklarla ilgili uyguladığı bir politika yüzünden yoğun baskı ile karşılaşan Bloomberg, canlı yayında bir kez daha özür diledi ve amaçlarının o günkü koşullarda suçla mücadele olduğunu savundu.

"SEÇİMLERİ SATIN ALMAYA ÇALIŞIYOR"

Milyarder Bloomberg'i "seçimleri satın almaya çalışmakla" suçlayan rakipleri, ABD Başkanı Donald Trump'a benzettikleri Bloomberg'in "zenginleri kollayacak bir başkan olacağını" vurguladı.

Kadınlara yönelik bazı sözleri sebebiyle de eleştirilen Bloomberg, cinsiyet ayrımcılığı yaptığı gerekçesiyle de rakiplerinin tepkisini çekti.

abd-de-demokrat-aday-adaylari-karsi-karsiya-geldi-bloomberg-e-ortak-tepki-690638-1.

Her işi şeffaf ve kanunlara uygun şekilde yaptığını iddia eden Bloomberg ise kazandığı her doların vergisini tam olarak verdiğini ve başkan seçilmesi halinde düşük ve orta gelir grupları için çalışacağını öne sürdü. Kadınlara hiçbir zaman ayrımcılık yapmadığını savunan Bloomberg, New York'taki bazı uygulamalarını örnek gösterdi.

Zenginlerden alınan vergilerin yükseltilmesi konusunda mutabık kalan aday adayları, sağlık sisteminin ne şekilde "düzeltilmesi" gerektiği hususunda ise tamamen farklı görüşler öne sürdü.

ÖN SEÇİMLER 3 ŞUBAT'TA BAŞLADI

3 Şubat'ta Iowa'da yapılan tartışmalı ön seçimlerde Sanders'ı kıl payı geçen Buttigieg kazanmış, 11 Şubat'ta yapılan New Hamsphire ön seçimlerini ise Sanders ilk, Buttigieg ikinci sırada tamamlamıştı.

ABD'de 22 Şubat'ta Nevada ve 29 Şubat'ta da Güney Carolina eyaletinde ön seçimler yapılacak.

Demokratlar açısından California, Teksas, Minnesota, Colorado, Kuzey Carolina ve Virginia'nın da aralarında bulunduğu 14 eyaleti kapsayan ön seçimlerin yapılacağı 3 Mart ise kritik tarih olarak görülüyor.

3 Kasım 2020'de yapılacak başkanlık seçimlerini kazanacak olan isim 20 Ocak 2021'de Beyaz Saray'da başkanlık koltuğuna oturacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol