birgün

9° PARÇALI BULUTLU

SPOR 13.03.2020 08:33

ABD'de federasyon başkanı, kadın futbolculardan özür dileyerek istifa etti

ABD'de federasyon başkanı, kadın futbolculardan özür dileyerek istifa etti

ABD Futbol Federasyonu Başkanı Carlos Cordeiro, Kadın Milli Futbol Takımı'nın oyuncularını rencide ettiği için özür dileyerek istifa etti.

Carlos Cordeiro, ABD Futbol Federasyonu'nun mahkemeye sunduğu belgelerde yer alan tepki çeken ifadelerinin tüm sorumluluğunu üstlendiğini söyledi.

Söz konusu belgelerde kadın futbolcuların erkek futbolculara kıyasla daha az yetenekli oldukları iddia ediliyordu.

Belgelerde ayrıca kadın futbolcuların erkek futbolcular kadar sorumluluk üstlenmedikleri öne sürülüyordu.

ABD Kadın Milli Futbol Takımı'nın oyuncuları, geçen yılın Mart ayında, ABD Erkek Milli Takımı'nın futbolcularıyla eşit ücret almalarını talep ederek federasyonu mahkemeye vermişlerdi.

Amerikalı milli kadın futbolcular geriye dönük olarak kendilerine toplam 66 milyon dolar daha para ödenmesini de talep ediyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre futbolcular, mahkemeye sunulan belgelerdeki ifadelerin "cinsiyet ayrımcılığının göstergesi" olduğunu söylemiş ve federasyona tepki göstermişlerdi.

FEDERASYONA CİNSİYET AYRIMCILIĞI DAVASI

Futbolda ABD'nin kadınlarda 4 Dünya Kupası şampiyonluğu ve 5 Olimpiyat altın madalyası bulunuyor.

ABD Erkek Milli Takımı ise bügüne kadar bu başarıların yanına bile yaklaşabilmiş değil.

Dünya Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) ve ABD Futbol Federasyonu'nun uzun süredir resmi sponsorları arasında olan Coca-Cola da daha önce, mahkemeye sunulan belgelerdeki ifadelerin "çirkin ve kabul edilemez" olduğunu vurgulamışlardı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız