birgün

13° PARÇALI BULUTLU

ABD'de George Floyd'un öldürülmesine tepkiler sürüyor: 'Neden Amerika bizi de sevemiyor?'

ABD'de George Floyd'un öldürülmesine yönelik protestolar ve tepkiler devam ediyor. NBA efsanesi Michael Jordan ırkçılığa tepki gösterirken, LeBron James, "Neden Amerika bizi de sevemiyor?" diye sordu. Öte yandan, ülkenin çeşitli yerlerinde George Floyd protestoları sürüyor

SPOR 01.06.2020 16:00
ABD'de George Floyd'un öldürülmesine tepkiler sürüyor: 'Neden Amerika bizi de sevemiyor?'
Abone Ol google-news

ABD'de George Floyd'un öldürülmesine yönelik tepkiler artarak devam ediyor.

Los Angeles Lakers forması giyen LeBron James, konu hakkında yaptığı paylaşımda "Neden Amerika bizi de sevemiyor?" diye sordu.

James ve Anthony Davis Instagram hikayelerinde, "Siz bizimle değilseniz, biz hiç değiliz" diyerek aynı paylaşları yaptı.

MİCHEAL JORDAN: IRKÇILIĞA KARŞI AYAKTAYIM, ARTIK YETER

NBA efsanesi Michael Jordan, George Floyd’un polis tarafından katledilmesine tepki gösterdi. Jordan yaptığı açıklamada, “Büyük bir üzüntü, acı ve öfke hissediyorum. Bu ülkede insanların renklerine yönelik yerleşmiş ırkçılığa karşı ayaktayım, artık yeter” diye konuştu.

Efsane oyuncu açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: ”Bu sorunun cevabı ben de değil ama birlikte ortaya koyacağamız kolektif tepkiyle bütün insanları bir araya getirebiliriz. Birbirimizi dinlemeli, anlayışlı olmalı, empati göstermeli ve asla manasız bir şiddete sırtımızı dönmemeliyiz. Adaletsizliğe karşı taleplerimizi barışçıl yoldan dile getirmeye devam etmeliyiz. Birlik olarak sesimizi yükseltmeli ve bizi yönetenlere yasaların değişmesi için baskı yapmalı aksi takdirde oylarımızı sistemin değişmesi için kullanmalıyız. Her birimiz bu çözümün bir parçası olmalı, hep beraber adaleti sağlamalıyız.”

abd-de-george-floyd-un-oldurulmesine-tepkiler-suruyor-neden-amerika-bizi-de-sevemiyor-738528-1.

BEYAZ SARAY ÖNÜNDE PROTESTO

Beyaz Saray etrafında toplanan yüzlerce gösterici gün boyunca polis şiddetini protesto etti.

Polisin kalabalığa göz yaşartıcı gaz attığı anlarda bazı göstericiler de ellerindeki su şişelerini polise fırlattı. Göstericilerden bazıları kurulan barikatı aşarak geniş güvenlik önlemi alan polislerle yüz yüze geldi.

Ellerini havaya kaldırarak "siyahların hayatı değerlidir", "beni vurma" ve "nefes alamıyorum" sloganları atan göstericiler, "adalet yoksa huzur yok" sözlerini de sürekli tekrarladı.

abd-de-george-floyd-un-oldurulmesine-tepkiler-suruyor-neden-amerika-bizi-de-sevemiyor-738529-1.

BİNLERCE PROTESTOCUNUN ÜZERİNE TANKER SÜRDÜ

Minneapolis kentinde bir tanker sürücüsü, aracını otobanda toplanan binlerce protestocunun üzerine sürdü.

Protestoların yapıldığı otobanda bir tanker binlerce göstericinin bulunduğu alana doğru geldi. Tankerin yaklaştığını fark eden protestocular yol kenarına kaçtı. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

NE OLMUŞTU?

46 yaşındaki George Floyd, pazartesi günü dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken, ırkçı polis Derek Chauvin'in uzun süre ensesine diziyle basması nedeniyle dakikalarca "Nefes alamıyorum" diye yalvarmıştı.

Floyd'un, olay yerine gelen acil sağlık ekipleri tarafından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken, yoldan geçen yurttaşların cep telefonlarıyla kaydettiği görüntüler sosyal medyada büyük tepki toplamıştı.

Görüntüler, ülkede siyahlara yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve Minneapolis başta olmak üzere birçok şehirde protestolara yol açmıştı.

Eyalette acil durum ilan edilirken, durumu kontrol altına almaları için Ulusal Muhafızlar da görevlendirilmişti.

abd-de-george-floyd-un-oldurulmesine-tepkiler-suruyor-neden-amerika-bizi-de-sevemiyor-738530-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun