birgün

3° PARÇALI BULUTLU

ABD'de George Floyd'un polis tarafından öldürülmesine tepki: 'Siyah insanları öldürmeyi bırakın'

ABD'de George Floyd isimli bir siyahın, polis tarafından gözaltına alınırken öldürülmesini binlerce kişi protesto etti. Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey, Floyd’un ölümüne karışan 4 polisin görevlerine son verildiğini duyurdu. Loyd'un ailesi ise polislerin en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini söyledi

DÜNYA 27.05.2020 12:23
ABD'de George Floyd'un polis tarafından öldürülmesine tepki: 'Siyah insanları öldürmeyi bırakın'
Abone Ol google-news

ABD’nin Minneapolis eyaletinde, George Floyd isimli bir siyahın ölümüne neden olan gözaltının ardından binlerce kişi olayı protesto etmek için toplandı.

Eylemciler 'Siyah insanları öldürmeyi bırakın', 'George için adalet' ve 'Siyahların hayatı önemlidir' yazılı pankartlar taşıyarak ABD'deki polis şiddetini protesto etti.

abd-de-george-floyd-un-polis-tarafindan-oldurulmesine-tepki-siyah-insanlari-oldurmeyi-birakin-736355-1.

Öte yandan George Floyd'u gözaltına alırken ölümüne neden olan polislerin işine son verildi.

Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Floyd’un ölümüne karışan 4 polisin görevlerine son verildiğini duyurarak ‘’Bu doğru bir karar’’ ifadesini kullandı. Floyd’un gözaltına alınma şekline tepki gösteren Belediye Başkanı Frey, Facebook hesabından siyah toplumundan özür dileyerek "Amerika’da siyah olmanın cezası, ölüm olmamalı" ifadesini paylaştı.

abd-de-george-floyd-un-polis-tarafindan-oldurulmesine-tepki-siyah-insanlari-oldurmeyi-birakin-736359-1.

"POLİSLER EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILMALI"

Polis tarafından öldürülen George Floyd'un ailesi ilk kez konuştu.

CNN'de canlı yayına katılan Floyd’un annesi ve kuzenleri yayın sırasında konuşmakta zorlandı. Floyd'un kuzeni Tera Brown polisler hakkında “Hizmet etmek ve korumak için orada olmaları gerekiyordu ve o hayatı için yalvarırken yardım etmek için hiçbiri bir şey yapmadı” dedi.

Brown polisin yaptığının cezasız kalmaması gerektiğine vurgu yaparak, "Siyahlara yönelik bu tutum ırkçılıktır. Bize adalet yok" dedi.

Öte yandan Minneapolis polisi gözaltına alınan Floyd’un 'tıbbi problemden' dolayı öldüğüne yönelik açıklamasına da tepki gösteren Brown, "Kuzenim resmen boğrularak öldürüldü. Polislerin açıklamasına inanmıyoruz. Her şey kamerada kayıt altında" diye konuştu.

4 polisin cinayetle yargılanması gerektiğini söyleyen Brown, "Polisler en ağır şekilde cezalandırılmalı. Hafif cezayı asla kabul edemeyiz. Herkes bu olaya öfkeli. Eğer ABD'de adalet varsa bu polisler en ağır cezayı alır. Dikkatle hukuk süreci takip edeceğiz" dedi.

abd-de-george-floyd-un-polis-tarafindan-oldurulmesine-tepki-siyah-insanlari-oldurmeyi-birakin-736404-1.

LEBRON JAMES'TEN TEPKİ

NBA oyuncusu Lebron James, ABD'deki polis şiddetine sessiz kalmadı. James, bir meslektaşının yıllar önce gösterdiği tepkiyi, "Şimdi anladınız mı?" mesajıyla paylaştı.

Yıldız basketbolcunun paylaşımında yere dizini koyan kişi Amerikan futbolu oyuncusu Colin Kaepernick.

Kaepernick, polis şiddetini milli marşın okunduğu sırada protesto ediyordu.

Lebron James, George Floyd'un hayatını kaybetmesinin ardından bu tepkiyi yeniden gündeme getirdi.

James, Floyd ve Kaepernick'in fotoğraflarının üzerine "İşte bu nedenle" yazdı ve "Şimdi anladınız mı? Yoksa görmek sizin için hala zor mu?" mesajını paylaştı.

abd-de-george-floyd-un-polis-tarafindan-oldurulmesine-tepki-siyah-insanlari-oldurmeyi-birakin-736356-1.

NE OLMUŞTU?

Yurttaşların çektiği ve sosyal medyada paylaşılan video kaydında, beyaz polisin yere yatırarak diziyle boynuna bastığı Floyd, defalarca "Lütfen, nefes alamıyorum, lütfen" şeklinde yalvardı. Bir süre sonra yerde hareketsiz kalan Floyd, daha sonra gelen acil sağlık ekipleri tarafından ambulansa alınarak hastaneye kaldırıldı ancak kısa süre sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Bir iş yeri sahibinin "sahtecilik" şikayeti üzerine eşkal benzerliği şüphesiyle gözaltına alınmak istenen Floyd’a uygulanan şiddet, 2014 Temmuz’unda New York'un Staten Island bölgesinde yaşanan benzeri Eric Garner olayını hatırlatmıştı.

Sokakta kaçak sigara sattığı gerekçesiyle, New York polisi (NYPD) tarafından boğazı sıkılarak gözaltına alınmaya çalışılan Garner, defalarca "Nefes alamıyorum" diye yalvarmış, fenalaşması üzerine ambulansla hastaneye kaldırılırken yolda hayatını kaybetmişti. Eric Garner'ın son sözü "Nefes alamıyorum" ifadesi, ülke genelinde siyahlara karşı polis şiddetine karşı başlayan protesto gösterilerinde en önemli sloganlardan biri haline gelmişti.

abd-de-george-floyd-un-polis-tarafindan-oldurulmesine-tepki-siyah-insanlari-oldurmeyi-birakin-736357-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol