birgün

8° AÇIK

DÜNYA 29.01.2021 12:18

ABD’de hayatını kaybeden bir kişinin cenazesi siyah olduğu için mezarlığa kabul edilmedi

ABD’de bulunan Louisiana mezarlığı, sadece “beyaz kişilerin” cenazelerinin kabul edilmesi nedeniyle siyah polis şefi yardımcısı Darrell Semien’in cenazesini kabul etmedi.

ABD’de hayatını kaybeden bir kişinin cenazesi siyah olduğu için mezarlığa kabul edilmedi

ABD Louisiana’da bulunan bir mezarlık siyah polis şefi yardımcısı Darrell Semien cenazesini “sadece beyazlar” alındığı gerekçesiyle kabul etmedi. Pazar günü hayatını kaybeden Darrell Semien’ın ailesi siyah olduğu gerekçesi ile 55 yaşındaki Semien’ın defnedilmesini kabul etmedi.

İHA’da yer alan habere göre, Darrel Semien’in eşi Karla yaşadıklarını anlatarak, “Eşimin defnedilmesi için yer almak amacıyla Oaklin Springs mezarlığına gittim. Orada görevli bir kadın bana ‘mezarlığın yalnızca beyazlar için olduğunu’ söyleyerek nedeniyle satış yapmayacaklarını söyledi. Oaklin Springs mezarlığı da “beyaz insan kalıntılarının gömülme hakkı” gerekçesiyle siyah insanların gömülmediğini doğruladı.

MEZARLIK GÖREVLİSİNİN İŞİNE SON VERİLDİ

Mezarlığın Yönetim Kurulu Başkanı H Creig Vizena yaşananları öğrendiğinde şaşırdığını ve aileden özür dileyerek mezarlıkta bir yer verilebileceğini söylediğini dile getirdi. Aileye, satış yapmayan kadının 81 yaşında olduğunu aktaran Vizena, kadının görevine son verildiğini sözlerine ekledi.

Darrel Semien’in kızı Shayla Semien ise yaşananlar karşısında öfkelenerek, “Babam sıradan biri değildi, harika bir insandı. Mezarlık, yaşayanların büyük bir çoğunluğunu siyahların oluşturduğu Louisiana’nın Allen Parish ilçesinde bulunuyor. 15 yıldır burada polislik yaptı. Ten rengi yüzünden burada defnedilmesine izin verilmedi” ifadelerini kullandı.

Mezarlık, yaşayanların büyük bir çoğunluğunu siyahların oluşturduğu Louisiana’nın Allen Parish ilçesinde bulunuyor. Öte yandan, Oaklin Springs mezarlığı yönetim kurulunun, sadece beyaz tenlilerin defnedilmesine ilişkin kararın kaldırılması için oylama yaptığı öğrenildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol