birgün

23° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 25.07.2021 13:33

ABD'de iki şehirde mantar enfeksiyonu salgını: İnsanın termal savunmasını atlatan ilk mantar olabilir

ABD'de ilk kez 2009 yılında Japonya'da keşfedilerek dünyaya yayılan Candida Auris mantar enfeksiyonu vakaları bildirdi. Prof. Dr. Arturo Casadevall, küresel ısınma nedeniyle bunun insanın termal savunmasını atlatan ilk mantar olabileceğini belirtti.

ABD'de iki şehirde mantar enfeksiyonu salgını: İnsanın termal savunmasını atlatan ilk mantar olabilir

Dış Haberler Servisi

ABD'de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) yayımladığı raporda, Teksas ve Washington'da bulunan birkaç sağlık kuruluşunda, tüm ilaçlara karşı dirençli Candida Auris mantar enfeksiyonu vakaları bildirdi.

CDC, ilk kez 2009 yılında Japonya'da keşfedilerek dünyaya yayılan söz konusu mantarın evriminde "endişe verici" bir bulgu saptandığını belirtti. New York Times'ın haberine göre, söz konusu raporda kayda geçen yaklaşık 120 vakanın beşinde ilaca karşı direnç geliştiği belirtildi. Bu beş vakanın üçü yaşamını yitirdi.

15 yıl öncesine kadar bilinmeyen mantar türü hakkında değerlendirmede bulunan Prof. Dr. Arturo Casadevall, küresel ısınma nedeniyle bunun insanın termal savunmasını atlatan ilk mantar olabileceğini belirterek, "Gezegenimiz ısındıkça, mantarların adapte olduğunu ve bazılarının 37 derecede de gelişebildiğini" sözlerine ekledi.

30 gün içinde ölüm oranının yüzde 30 olarak raporlandığı mantar enfeksiyonunun insandan insana bulaşabildiği belirtiliyor.

CDC, söz konusu mantar enfeksiyonunu "ciddi küresel sağlık tehdidi" olarak tanımlıyor.

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Fakültesinden Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. William Schaffner Health'e yaptığı açıklamada, sağlık ortamlarında salgına sebep olduğu anlaşılan Candida auris mantarının "ağır hastalar arasında gerçek bir problem" olduğunu belirtti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol