birgün

12° PARÇALI BULUTLU

ABD'de İsrail'i eleştiren vekil Ilhan Omar meclis komitesinden ihraç edildi

ABD'de Temsilciler Meclisinde yapılan oylamada, İsrail'e yönelik eleştirileri nedeniyle Demokrat Partili Milletvekili Ilhan Omar'ın Dış İlişkiler Komitesindeki görevine son verilmesi kararlaştırıldı.

DÜNYA 02.02.2023 21:40
ABD'de İsrail'i eleştiren vekil Ilhan Omar meclis komitesinden ihraç edildi Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

ABD'de Temsilciler Meclisi'nde yapılan oylamada, İsrail'e yönelik eleştirileri nedeniyle Demokrat Milletvekili Ilhan Omar'ın Dış İlişkiler Komitesi'ndeki görevine son verilmesi kararlaştırıldı.

Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Kongrenin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde yapılan oylamada, 211 "hayır" oyuna karşın 218 "evet" oyuyla Minnesota Temsilcisi Somali asıllı Omar'ın Dış İlişkiler Komitesi'nden çıkarılmasına karar verildi.

Cumhuriyetçiler, İsrail'in bazı politikalarını eleştiren Omar'ın "anti-Semitik yorumlar yaptığı" gerekçesiyle Dış İlişkiler Komitesi'nden çıkarılması yönünde oy kullandı.

OMAR: KONUŞMAYA DEVAM EDECEĞİM

Omar, oylama öncesi yaptığı konuşmada, Cumhuriyetçilerin dünyanın belli bölgelerinden ten rengi farklı olanlara ve Müslümanlara "olağan şüpheli" şeklinde yaklaştığını belirterek, ülkenin ilk siyah Başkanı Barack Obama'nın da "gizli Müslüman" olarak suçlanmasını örnek verdi.

"Hedef olmama şaşıran var mı? Bir şekilde Amerikan dış politikası hakkında konuşmaya layık görülmememe şaşıran var mı?" diyen Omar, Kongreye susmak için gelmediğini, komitede olmasa dahi dünyanın dört bir yanında adaleti arayanlar için konuşmaya devam edeceğini vurguladı.

(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol