birgün

0° PARÇALI BULUTLU

SAĞLIK 15.08.2017 17:50

ABD'de 'Kara Ölüm' uyarısı: Herkes gerekeni yapsın

ABD'de 'Kara Ölüm' uyarısı: Herkes gerekeni yapsın

Arizonalı sağlık yetkilileri, ülkedeki pirelerde veba mikrobu olduğunun tespit edilmesinin ardından halka yönelik uyarı yayınladı.

Sputnik'in ABC News'dan aktardığı haberine göre ABD'nin Arizona eyaletinin kuzeyindeki Navajo ve Coconino yetkilileri, ülkedeki pirelerin veba taşıdığını doğruladı.

Pire ısırığı yoluyla insanlara ve hayvanlara yayılabilen veba virüsüyle ilgili olarak Navajo Sağlık Departmanı halka yönelik bir uyarı yayınladı: "Navajo Eyaleti Sağlık Departmanı, pirelerin, kemirgenlerin, tavşanların ve hayvanlar üzerinde yaşayan parazitlerin taşıyabileceği bu ciddi hastalığa maruz kalma riskini azalmak için herkesi gereken önlemleri alması yolunda uyarıyor. (…) Hastalık, pire ısırması yoluyla ya da enfekte hayvanla doğrudan muhatap olma sonucunda insanlara ve hayvanlara geçebimektedir."

​Arizona'da ilk veba vakası bu ayın başında rapor edilmiş, yetkililer halkı dikkatli olmaları, pirelerin olabileceği bölgelerden uzak durmaları ve evcil hayvanlarını evde bakmaları yolunda uyarmıştı.

​Veba ya da diğer adıyla 'Kara Ölüm', 1347-1353 yılları arasında Orta Asya'dan yayılarak tüm dünyada 75-100 milyon insanın ölümüne neden olmuştu.

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin (CDC) verilerine göre ABD'de 1900 ve 2012 yılları arasında kaydedilmiş 1.006 veba vakası bulunuyor. Dünya sağlık örgütü'ne (WHO) göre ise dünya çapında 2010-2015 yılları arasında bildirilmiş 3248 Veba vakası bulunuyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol