birgün

5° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 23.11.2020 10:14

ABD'de koronavirüs aşısının uygulanmasına 11 Aralık'ta başlanabilir

ABD’de aşı programının başındaki Dr. Moncef Slaoui, ülkede aşı uygulamalarının 11 Aralık’ta başlayabileceğini duyurdu.

ABD'de koronavirüs aşısının uygulanmasına 11 Aralık'ta başlanabilir

ABD’nin yeni tip koronavirüs (Covid-19) Aşı Programı Başkanı Dr. Moncef Slaoui, Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının 11 Aralık’ta halka uygulanmaya başlayabileceğini belirtti.

ABD’li ilaç şirketi Pfizer ve ortağı BioNTech, geliştirdikleri Covid-19 aşısının ABD'de acil kullanım yetkisi için geçtiğimiz Cuma günü ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) resmi başvuruda bulunmuştu. FDA’nın Aşı Danışma Komitesi’nin ise 10 Aralık’ta toplanması bekleniyor.

İHA'nın aktardığına göre, ABD’nin Covid-19 Aşı Programı Başkanı Dr. Moncef Slaoui Amerikan medyasına yaptığı açıklamada, planlarının aşının onaylanmasının ardından "aşıları aşı bölgelerine 24 saat içinde göndermek" olduğunu aktardı.

Slaoui, aşının "belki de onaylandıktan iki gün sonra 11 veya 12 Aralık'ta" piyasaya sürülebileceğini ifade etti.

YÜZDE 95 ETKİLİ OLDUĞU DUYURULMUŞTU

ABD'li ilaç devi Pfizer ile Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech, ortaklaşa geliştirdikleri "BNT162b1" adlı koronavirüs aşısının 18 Kasım'da virüsü önlemede yüzde 95 etkili olduğunu duyurmuştu.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), ülke genelinde koronavirüs vakalarının "hızla arttığı" konusunda uyarırken, 26 Kasım'daki Şükran Günü tatili için seyahat etmekten kaçınmaları çağrısında bulundu.

CAN KAYIPLARI EN YÜKSEK SEVİYEDE

Öte yandan ABD’de Covid-19’a bağlı can kayıpları Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.
ABD’de toplam vaka sayısı 12 milyon 471 bin 316’a, toplam can kaybı ise 261 bin 932’ye ulaştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız