Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi ilk kez bir kürtaj hapının eczanelerde satılmasını onayladı. ABD Yüksek Mahkemesi'nin geçen sene kürtaj hakkını güvence altına alan yasayı iptalinin ardından talebin arttığı hap, kürtajın serbest olduğu eyaletlerde reçeteyle satılacak.

ABD'de kürtaj haplarının eczanelerde satışı ilk kez onaylandı
Fotoğraf: Pixabay

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) gebeliği erken dönemde sonlandırmak için kullanılan 'Mifepristone' adlı ilacın ABD çapında kürtajın serbest olduğu eyaletlerde satılabileceğini bildirdi.

ABD'de Yüksek Mahkeme'nin kürtaj hakkını güvence altına alan kararı geçen sene iptal etmesiyle birlikte kürtaj haplarına olan talep artmaya başlamıştı.

KÜRTAJIN SERBEST OLDUĞU EYALETLERDE SATILABİLECEK

Bu doğrultuda, Mifepristone adlı ilacın ABD çapında kürtajın serbest olduğu eyaletlerde satılabileceği kaydedildi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, ilacı üreten iki Amerikalı şirket, Danco Laboratories ve GenBioPro, ayrı ayrı yapılan açıklamalarda, ajansın bu kararını doğruladı.

Mifepriston, hamileliğin 10 ila 12. haftalarındaki iki aşamalı kürtaj uygulamasında Misoprostol adı verilen ikinci bir ilaçla kombinasyon halinde alınıyor. Kürtaj uygulamasında yaygın olarak kullanılan Misoprostol, eczanelerden reçete ile kolayca temin edilebilen bir ilaç.

ABD'de cinsel sağlık hakları alanında çalışan Sivil Toplum Kuruluşu (STK) Guttmacher Enstitüsü'ne göre, ülkede kürtaj uygulamalarının yarısından fazlasında ameliyat yerine haplar kullanılıyor.

Karar, Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Koleji adlı meslek örgütü tarafından ileriye doğru "önemli bir adım" olarak nitelendirildi.

KÜRTAJLA İLGİLİ YASAL TARTIŞMALAR BELİRLEYİCİ OLACAK

ABD'de eczaneler Mifepristonu satmak için sertifika başvurusunda bulunabilecek ancak kürtajla ilgili yasal tartışmalar eczanelerin hapı satıp satamayacağı sorusunu yeniden gündeme getirebilir.

ABD'de kürtajın yasak olduğu eyaletlerin sayısı bir düzineden fazla. Bu eyaletlerde yaşayan kadınların ilaçla kürtaj yaptırmak için muhtemelen diğer eyaletlere seyahat etmesi gerekecek.