2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tur Detaylı Sonuçları
2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tur Detaylı Sonuçları

ABD'nin Arkansas eyaleti yönetimi, video paylaşım platformu TikTok ve Facebook'un sahibi Meta hakkında kullanıcılara yönelik 'aldatıcı yöntemler' kullandıkları gerekçesiyle dava açtı.

Abone Olgoogle-news
ABD'de TikTok ve Meta'ya dava: 'Kullanıcıları aldatıyorlar'
Fotoğraf: AA

ABD'nin Arkansas Valisi Sarah Huckabee Sanders ve Başsavcı Tim Griffin, Çinli video paylaşım platformu TikTok ve Facebook sosyal paylaşım sitesini sahibi Meta hakkında dava açtıklarını duyurdu. Eyalet yönetimi, kullanıcılara yönelik 'aldatıcı yöntemler' kullandıkları gerekçesiyle iki şirketi mahkemeye verdi.

AA'nın aktardığına göre, kararı düzenledikleri bir basın toplantısında duyuran Sanders ve Griffin, söz konusu sosyal medya platformlarına üç farklı dava açıldığını kaydetti. Toplantıda konuşan Arkansas Valisi Sanders, "Büyük teknoloji şirketlerini, çocuklarımızda bağımlılık oluşturan platformları kullanmaya zorlamaktan ve onları uygunsuz içerik dünyasına maruz bırakmaktan sorumlu tutmalıyız" dedi. Sosyal medya şirketlerinin çocukları 'kâr için sömürdüğünü' söyleyen Sanders, "Yönetimim bu başarısız statükoya müsamaha göstermeyecek" ifadelerini kullandı.

'DAVALAR İÇERİKLE DEĞİL, KULLANILAN ALDATICI YÖNTEMLERLE İLGİLİ'

Başsavcı Tim Griffin de bu davaların içerikle ilgili değil şirketlerin kullanıcılara yönelik 'aldatıcı yöntemler' kullanmasıyla ilgili olduğunu söyledi. 'Meta'nın kasıtlı olarak ergenlere bağımlılık yapan ve onların düşüncelerini şekillendiren algoritmalar kullandığını' belirten Griffin, 'Meta'nın, bu algoritmalar hakkında halka bilgi vermek yerine, kâr ve büyüme peşinde olduğu için algoritmaların işleyiş şeklini halktan bilerek gizlediğini' kaydetti. Griffin, TikTok ve Meta'nın, eyaletin ticaret uygulamaları yasasını ihlal etmekle suçlandığını aktardı.

Davalardan birinin, TikTok kullanan reşit olmayan çocukları, cinsellik, uyuşturucu veya alkol kullanımını tasvir eden içerikler dahil uygunsuz içeriklerden korumak için açıldığı ileri sürüldü. Meta aleyhindeki davada ise şirketin Facebook üzerinden, çocukların platformda geçirdiği süreyi en üst düzeye çıkarmaya çalıştığı iddia edildi.

TIKTOK CEO'SU KONGRE'DE İFADE VERMİŞTİ

TikTok Üst Yöneticisi (CEO) Shou Zi Chew, Çin merkezli teknoloji şirketi ByteDance ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) ile ilişkisi, ABD'lilerin verilerinin Çin'e aktarılması, platformun özellikle gençlerin zihinsel sağlığını olumsuz etkilemesi, zararlı içeriklerin engellenmesi ve siyasi içerikler gibi konularda ABD Kongresi'nde ifade vermişti.

Chew, Kongre'de verdiği ifadede 'TikTok'un ifade özgürlüğünü gözeten bir platform olduğunu ve bu tarz içeriklerin kaldırılmadığını' söylemişti.

TIKTOK'A ABD VE AB'DE YASAKLAR

TikTok, güvenlik ve mahremiyet kaygıları, kullanıcı bilgilerine erişilebileceği ve Çin yanlısı görüşlerin yayılmasında kullanılabileceği endişesiyle ciddi kısıtlamalarla karşı karşıya.

Avrupa Birliği Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu, güvenlik endişeleri nedeniyle çalışanlarına TikTok yasağı getirirken ABD'de de Beyaz Saray, Savunma Bakanlığı, İç Güvenlik Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı dahil birçok devlet kurumu, Kongre'de Aralık 2022'de yapılan oylamayı beklemeden TikTok'u yasaklamıştı. ABD Temsilciler Meclisi de 28 Aralık 2022'de üyeleri ve çalışanlarının kullandığı resmi cihazlara TikTok uygulamasının indirilmesine ve kullanımına yasak getirmişti. İngiltere de 16 Mart'ta alınan kararla tüm kamu çalışanlarına ait cihazlarda TikTok'un yasaklanacağını duyurmuştu.