birgün

17° AÇIK

ABD'den 2022 Pekin Kış Olimpiyatları'nı boykot kararı

ABD, 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarını “Çin'de devam eden insan hakları ihlalleri” gerekçesiyle diplomatik olarak boykot edeceğini duyurdu.

DÜNYA 07.12.2021 10:15
ABD'den 2022 Pekin Kış Olimpiyatları'nı boykot kararı
Abone Ol google-news

ABD, 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarını Çin'de devam eden insan hakları ihlallerini gerekçe göstererek diplomatik olarak boykot edeceğini duyurdu.

Boykot kararını duyuran Beyaz Saray Basın Sekreteri Jen Psaki, “Sincan'da devam eden soykırımı ve insanlığa karşı suçlar ile diğer insan hakları ihlalleri göz önüne alındığında, Biden yönetimi Pekin 2022 Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunlarına herhangi bir diplomatik veya resmi temsilci göndermeyecek" dedi.

Psaki, ABD Başkanı Joe Biden’ın geçtiğimiz ay Çin’deki diplomatik görüşmeleri hatırlatarak, “Başkan Xi'ye söylediği gibi, insan haklarını savunmak Amerikalıların DNA'sında var. İnsan haklarını geliştirmek için temel bir taahhüdümüz var. Kendimizi güçlü hissediyoruz ve Çin'de ve ötesinde insan haklarını ilerletmek için adımlar atmaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Boykot kararını ilk olarak geçtiğimiz ay Başkan Biden dile getirmişti. ABD Başkanı, Çin'in insan hakları sicili nedeniyle Pekin Oyunları'ndaki resmi ABD temsilini geri tutmayı düşündüklerini ifade etmişti.

(ANKA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol