birgün

24° AZ BULUTLU

ABD'den Çin'in askeri tatbikatlarına ilişkin açıklama

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Çin'in askeri tatbikatlarını "önemli bir tırmanış" olarak nitelendirdi. Çin'i ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin Tayvan ziyaretine 'aşırı tepki göstermek ve bunu bahane olarak' kullanmakla suçladı.

DÜNYA 05.08.2022 12:38
ABD'den Çin'in askeri tatbikatlarına ilişkin açıklama
Abone Ol google-news

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin tartışmalı ziyaretinin ardından Çin'in Tayvan'ı çevreleyen alandaki askeri tatbikatlarının "önemli bir tırmanış" olduğunu belirtti.

AA'nın aktardığına göre, Blinken, Kamboçya'nın başkenti Punom Pen'deki bir otelde düzenlenen, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi'nin de yer aldığı Doğu Asya Dışişleri Bakanları Zirvesi toplantısına katıldı.

'ÇİN, ZİYARETE AŞIRI TEPKİ VERDİ'

Toplantı aralarında gazetecilere verdiği demeçte Blinken, "Çin, Tayvan Boğazı ve çevresindeki kışkırtıcı askeri faaliyetlerini artırmak için Sözcü Pelosi'nin ziyaretine aşırı tepki göstermeyi ve bunu bahane olarak kullanmayı seçti" dedi.

Blinken, Çin'in Japonya'nın münhasır ekonomik bölgesine atılan füzeler de dahil olmak üzere Tayvan çevresindeki askeri tatbikatlarının "önemli bir tırmanış" olduğunu belirterek, "Çin'in eylemlerinin 'tehlikeli' olarak niteledi. ABD'nin Japonya ile "güçlü dayanışma" içinde olduğunu söyledi.

Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin tartışmalı Tayvan ziyaretinin ardından Ada çevresinde "bir dizi askeri tatbikat" başlatmıştı. Çin'in fırlattığı güdümlü füzeler Tayvan yakınlarında Ada'nın kuzey, güney ve doğu bölgelerine düşmüştü.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol