birgün

10° AÇIK

DÜNYA 15.02.2021 09:22

ABD'den Gara açıklaması: Eğer haberler doğrulanırsa, kınıyoruz

ABD Dışişleri’nden Gara’daki ölümlere ilişkin yapılan açıklamada, “Eğer, Türk sivillerin ölümünün, terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirildiği haberleri doğrulanırsa, bunu olabilecek en güçlü şekilde kınıyoruz” denildi.

ABD'den Gara açıklaması: Eğer haberler doğrulanırsa, kınıyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak’ın kuzeyindeki Gara bölgesinde 13 Türk vatandaşının ölümüne ilişkin açıklamada bulundu.

Yapılan açıklamada ABD’nin “Irak’ın Kürdistan bölgesinde Türk vatandaşlarının ölümünden üzüntü duyduğu” kaydedilerek şu ifadelere yer verildi:

“NATO müttefikimiz Türkiye'nin yanındayız ve son çatışmada yaşamını yitirenlerin ailelerine de taziyelerimizi iletiyoruz. Eğer, Türk sivillerin ölümünün, terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirildiği haberleri doğrulanırsa, bunu olabilecek en güçlü şekilde kınıyoruz.”

NE OLMUŞTU?

Mili Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün yaptığı açıklamada, Irak’ın kuzeyinde yürütülen Pençe Kartal-2 operasyonu kapsamında, farklı tarihlerde alıkonulan 13 asker ve polisin PKK tarafından Gara bölgesindeki bir mağarada öldürüldüğünü belirtmişti.

Akar, 1 kişinin omuzundan, 12 kişinin ise başından vurularak yaşamını yitirdiğini ifade etmiş, “Sağ olarak ele geçirilen iki teröristin verdiği ilk bilgilerde ise vatandaşlarımızın mağaraya yönelik harekatın başlangıcında sözde mağara sorumlusu terörist tarafından şehit edildikleri ifade edilmiştir” demişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol