birgün

13° HAFİF YAĞMUR

ABD'den Gorbaçov için övgü dolu taziye mesajı

ABD yönetimi, eski Sovyetler Birliği’nin son Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov'un ölümü dolayısıyla taziye mesajı yayımladı. Mesajda Gorbaçov'dan övgüyle bahsedildi.

DÜNYA 31.08.2022 20:52
ABD'den Gorbaçov için övgü dolu taziye mesajı
Abone Ol google-news

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı yazılı açıklamada, eski Sovyetler Birliği’nin son Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov'un ölümünden dolayı üzüntü duyduklarını belirterek, "Açıklık politikası dışındaki hiçbir kelime Gorbaçov'u daha iyi tanımlayamaz. Bu kelime, açıklığıyla insanlık tarihinin akışını değiştiren bir insana uygundur. " ifadesini kullandı.

Gorbaçov'un hem zaferlerini hem de yenilgilerini açıklıkla dile getiren bir lider olduğunu belirten Blinken, "Muhalif görüşlere bir alan açtı ve yıllarını sürgünde ya da hapishanede harcamış muhalifleri serbest bıraktı. Ayrıca ABD gibi düşman ülkeler de dahil diğer ülkelerle çalışmaya açıktı." ifadesini kullandı.

Blinken, Soğuk Savaş'ın bitirilmesi, Berlin Duvarı'nın yıkılması, ABD ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) arasında nükleer silahlara yönelik ilk anlaşmanın imzalanması gibi adımların Gorbaçov'un kararlılığı olmadan atılamayacağına işaret etti.

ABD Başkanı Joe Biden da Gorbaçov'un vefatına ilişkin bir açıklama yayımlamış ve kendisinden övgüyle bahsetmişti.

Gorbaçov, başlattığı perestroika (yeniden yapılanma) ve glasnost (açıklık) programıyla Sovyetler Birliği'nin dağılmasının önünü açmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol