birgün

11° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 09.08.2020 08:01

ABD’den petrol hamlesi

Libya’da gerilim sürerken ABD’den petrol hamlesi geldi. ABD’nin Libya Büyükelçiliği, Sirte ve Cufra’nın silahtan arındırılmasını içeren bir çözümün bulunması ve Libya petrolünün yeniden üretime başlaması kapsamında savaşan taraflarla görüşmeler yaptığını açıkladı.

ABD’den petrol hamlesi

HABER MERKEZİ

Türkiye’nin de dahil olduğu uluslararası güç savaşlarının merkezinde bulunan Libya’da gerilim sürerken, Washington’dan dikkat çekici bir hamle geldi. ABD’nin Libya Büyükelçiliği, Libya’da Sirte ve Cufra’nın silahtan arındırılmasını içeren bir çözümün bulunması ve Libya petrolünün yeniden üretime başlaması kapsamında Libyalı yetkililerle görüşmeler yaptığını açıkladı.

Büyükelçilik’ten yapılan açıklamada, Ulusal Güvenlik Konseyi’nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan sorumlu Kıdemli Direktörü Tümgeneral Miguel Correa ve Büyükelçi Richard Norland öncülüğündeki bir ABD heyetinin, Libya Ulusal Güvenlik Müsteşarı Taceddin Er-Rezaki ve Tobruk Temsilciler Meclisi’nin Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Yusuf El-Akuri ile video-konferans yöntemiyle ayrı ayrı görüşme yaptığı belirtildi.

Libya krizinde farklı taraflarda yer alan, Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde meşru Libya hükümetinden Rezaki ve ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’i destekleyen Tobruk Meclisi’nden Akuri ile yapılan görüşmede, “Sirte ve Cufra’nın silahtan arındırılması çözümüne ulaşmak ve Libya petrol sektörünün tam şeffaflıkla yeniden açılması yolunda somut ve acil adımların atılmasının” ele alındığı kaydedildi.

Açıklamada, görüşmeler kapsamında şunlara yer verildi:

Ülkenin (Libya) egemenliğinin geri kazanılması için Libyalıların öncülük ettiği bir sürece girilmesine ve ülkeden yabancı güçlerin çıkarılmasına olan ihtiyaç vurgulandı. Amerika Birleşik Devletleri, zararlı dış müdahaleleri reddetmeye, gerilimi düşürmeye ve tüm Libyalılara yarar sağlayacak barışçıl çözüm için bir araya gelmeye hazır olan pek çok Libyalı liderle aktif temasta olmaya devam edecektir.

Türkiye ve BM, Libya’da savaşan taraflardan Trablus merkezli Sarraj yönetimini desteklerken, Fransa, Mısır ve Rusya Halife Hafter güçlerini destekliyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız