birgün

20° AÇIK

DÜNYA 20.11.2018 22:01

ABD'den, Rusyalı ve İranlı şirketlere yaptırım kararı

ABD'den, Rusyalı ve İranlı şirketlere yaptırım kararı

ABD Maliye Bakanlığı, İran petrolünü Suriye'ye tedarik etmekle suçladığı 2 Rus şirketine karşı yaptırım kararı alındığını açıkladı.

Yaptırım listesine giren Rus şirketlerin FGUP Promsiryeimport ve Global Vision Group olduğu belirtildi.

Ayrıca İran şirketi Tadbir Kish ve aralarında Promsiryeimport Direktör Yardımcısı Andrey Dogayev dahil 6 kişinin de yaptırım listesine dahil edildiği aktarıldı.

İran petrolünün Suriye'ye sevkinin organizatörü olarak Suriye vatandaşı Muhammed Amir el-Şviki ve Rusya'da bulunan şirketi Global Vision Group gösterildi.

ABD idaresinde bir üst düzey yetkili, İran-Rusya ağı sayesinde Suriye hükümetinin İran'dan milyonlarca varil petrol aldığını, İran'ın ise Suriye'den yüz milyonlarca dolar kazandığını belirterek bu paranın Devrim Muhafızları, Hamas ve Hizbullah finansmanına harcandığını ileri sürdü.

ABD'li yetkili, petrolü Suriye taşıyan gemilerin, sevki gizli tutmak için GPS sistemini kapalı tuttuğunu iddia etti.

Suriye'ye petrol tedarikinin sürdürülebilmesi için Rusya'ya büyük miktarda para aktarma sürecine İran Merkez Bankası'nın da dahil edildiğini söyleyen ABD'li yetkili, İran'ın bu amaçla tıbbi dahil, insani ürünler ticaretini yapan şirketleri de kullandığını belirterek bu konuda ‘sıfır toleransa' sahip olduklarını kaydetti.

ABD'li yetkili, "İran Merkez Bankası ve İran rejiminin diğer kurumları ve yetkilileri, Suriye'deki terörü, şiddeti ve kanın neredeyse her gün akmasını desteklemek için doğal kaynakları sömürmeye devam ediyor" diye açıkladı.

ABD Maliye Bakanlığı, son 2 yılda İran petrolünü Suriye'ye taşıdığı iddia edilen aralarında 4'ü Rus 16 geminin listesini de yayınladı. Açıklamada, bu listenin tam olmadığı kaydedildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız