birgün

13° AÇIK

DÜNYA 21.09.2020 23:30

ABD’den Sevilla Haritası açıklaması

ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği “ABD Sevilla haritasının hukuki bir öneme sahip olduğunu düşünmemektedir” açıklamasında bulundu.

ABD’den Sevilla Haritası açıklaması

ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği, Doğu Akdeniz'de Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerilimde son dönemde en çok tartışılan konulardan birisi olan Sevilla Haritası ile ilgili sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı.

İngilizce ve Türkçe yapılan açıklamada haritanın hukuki bir statüye sahip olmadığı ifadelerine yer veren büyükelçilik, Avrupa Birliği'nin de bu haritayı hukuki bir bağlayıcılığı olan bir belge olarak görmediğini kaydetti.

İki ülkeye de en kısa sürede yeniden görüşmelere başlaması çağrısında bulunan mesajda ABD'nin "iyi niyetli diyalog ve müzakere" anlayışını "şiddetle" desteklediği belirtildi.

Geçen hafta bu konu hakkında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan'ın Sevilla haritasından "vazgeçmemesi" ve Türkiye kıta sahanlığına "saygı göstermemesi" durumunda iki ülke arasındaki gerginliğin "bitmeyeceğinin" altını çizmişti.

SEVİLLA HARİTASI

İspanya’nın Sevilla Üniversitesi'nden Profesör Juan Luis Suarez de Vivero tarafından hazırlanan haritada, Güney Kıbrıs'ın ilan ettiği ‘münhasır ekonomik bölge’nin sınırları AB'nin resmi sınırları olarak kabul ediliyor. Yunanistan'ın haritada gösterilen kıta sahanlığı Türkiye'nin hak iddia ettiği bölgeyle çakışıyor.

Harita büyük ölçüde Yunanistan’ın tezlerine uygun şekilde hazırlanırken Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki yetki alanı yalnızca Antalya Körfezi açıklarında küçük bir alan olarak gösteriliyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız