Google Play Store
App Store

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake'e yönelik sözlerine yanıt veren ABD Dışişleri sözcüsü, "ABD hükümetinin Türkiye’yi karıştırmaya yönelik çabalara katıldığı ya da destek verdiği şeklinde her türlü ima yanlıştır" dedi.

ABD'den Soylu’nun 'Pis ellerini Türkiye’nin üzerinden çek' açıklamasına yanıt
Fotoğraf: AA

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bir sözcüsü, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake için “Pis ellerini Türkiye’nin üzerinden çek” diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yanıt verdi. Sözcü, “ABD hükümetinin Türkiye’yi karıştırmaya yönelik çabalara katıldığı ya da destek verdiği şeklinde her türlü ima yanlıştır” dedi.

VOA Türkçe'nin Soylu’nun açıklamasıyla ilgili sorusuna cevaben e-posta yoluyla yazılı bir açıklama yollayan sözcü, Türkiye’nin uzun geçmişe dayanan ve değerli bir NATO müttefiki ve ABD’nin güvenlik ortağı olduğunu belirtti.

"UYARILAR SİYASİ YA DA EKONOMİK DEĞERLENDİRMELERE BAKILMAKSIZIN YAPILIR"

Sözcü açıklamasında şunları kaydetti:

“ABD hükümetinin Türkiye’yi karıştırmaya yönelik çabalara katıldığı ya da destek verdiği şeklinde her türlü ima yanlıştır. Türkiye uzun geçmişe dayanan ve değerli bir NATO müttefiki ve ABD’nin güvenlik ortağıdır. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yurt dışındaki ABD vatandaşlarının emniyeti ve güvenliğinden daha önemli bir önceliği yoktur.

Yurtdışındaki ABD büyükelçilikleri ve konsoloslukları bölgede meydana gelen belirli olaylar ve değişikliklere ilişkin gerçek zamanlı olarak ABD vatandaşlarına bilgi vermek amacıyla uyarı yayınlarlar. Bu, ikili siyasi ya da ekonomik değerlendirmelere bakılmaksızın yapılır.”

SOYLU NE DEMİŞTİ?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dün Antalya'da katıldığı bir etkinlikte, İsveç, Almanya, Hollanda, İngiltere ve İsviçre'nin İstanbul'daki başkonsolosluklarını 'güvenlik' gerekçesi ile kapatmasına ilişkin yaptığı açıklamada ABD Büyükelçisi Jeff Flake'i suçlamış ve ağır ifadeler kullanmıştı.

Soylu, "Amerikan Büyükelçisi'ne buradan söylüyorum, hangi gazetecilere yazı yazdırdığını biliyorum, pis ellerini Türkiye'nin üzerinden çek, çok net söylüyorum, pis ellerini Türkiye'nin üzerinden çek. Neleri yaptırdığınızı, hangi adımları attırdığınızı, Türkiye'yi nasıl karıştırmak istediğinizi net bir şekilde biliyorum. O pis ellerinizi, o maskeli, sırıtan yüzlerinizi Türkiye'nin üzerinden çekiniz. Bu kadar açık” demişti.

Türkiye’ye gelen her Amerikan Büyükelçisi’nin “nasıl darbe yaptırırım” telaşı içinde olduğunu iddia eden İçişleri Bakanı, ABD büyükelçilerinin Avrupa’yı da idare ettiğini öne sürmüştü.