birgün

13° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

ABD'den Türkiye'ye 'Maraş' çağrısı: "Karar provokatif ve kabul edilemez"

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kuzey Kıbrıs ziyareti sırasında açıklanan, Maraş bölgesinin yüzde 3,5'lik bölümünün açılması kararını "provokatif" ve "kabul edilemez" bulduklarını belirtti. Nuland, kararın geri alınması için Türkiye'ye çağrıda bulundu.

SİYASET 21.07.2021 21:02
ABD'den Türkiye'ye 'Maraş' çağrısı: "Karar provokatif ve kabul edilemez"
Abone Ol google-news

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kuzey Kıbrıs ziyareti sırasında açıklanan, Maraş bölgesinin yüzde 3,5'lik bölümünün açılması adımına ilişkin çağrıda bulundu. Nuland, kararı "provokatif" ve "kabul edilemez" bulduklarını ifade etti.

DW Türkçe'nin aktardığı habere göre, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland, Türkiye ile ilişkiler konulu Senato oturumunda senatörlerin sorularını yanıtladı.

ABD yönetiminin Rus S-400 füze savunma sistemleri alımıyla uyguladığı yaptırımların yürürlükte olduğunu hatırlatan Nuland, Rusya'dan yeni büyük silah sistemlerinin satın alınması durumunda yeni yaptırımların devreye gireceğini söyledi.

Rus devletine bağlı savunma sanayisi ihracat şirketi Rosoboronexport'un CEO'su Aleksander Mikheyev dün yaptığı açıklamada, Türkiye'ye yeni parti S-400 sistemleri sevkiyatı için bir proje geliştirdiklerini ve projenin önümüzdeki aylarda tamamlanmasını beklediklerini açıklamıştı. Mikheyev, görüşmelerin nihai aşamada olduğunu, teknolojik iş birliği için bir program ve mali model oluşturma sürecinde bulunduklarını kaydetmişti.

TÜRKİYE'YE MARAŞ ÇAĞRISI

Nuland, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kuzey Kıbrıs ziyareti sırasında açıklanan, Maraş bölgesinin yüzde 3,5'lik bölümünün açılması adımına da değinerek Türkiye'yi bu kararı geri almaya çağırdı.

"Kıbrıs'a barış ve istikrarı sadece Kıbrıslıların öncülüğünde, iki bölgeli, iki toplumlu bir sürecin getireceğine inanıyoruz" diyen Nuland, Maraş'ın açılması kararını "provokatif" ve "kabul edilemez" bulduklarını ve kararın geri alınması çağrısını Türk yetkililere de bizzat ilettiğini kaydetti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol