birgün

6° AÇIK

DÜNYA 12.09.2020 09:56

ABD destekli müzakere

ABD destekli müzakere

Dış Haberler Servisi

ABD, Afganistan işgaline gerekçe gösterdiği 11 Eylül saldırılarının yıl dönümünde Taliban ile Afgan hükümeti arasında yapılacak müzakerelerde arabuluculuk görevine hazırlanıyor.

Başkan Donald Trump’ın seçim vaatleri arasında yer alan Afganistan’daki askerleri geri çekme planını uygulamak için geçtiğimiz aylarda Taliban’la anlaşmaya varan Washington, bu kez Eşref Gani liderliğindeki Afgan hükümetiyle Taliban arasında ‘normalleşme’ sağlamayı hedefliyor. Katar’ın başkenti Doha’da bugün yapılacak görüşmeye ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da katılıyor.

Taliban’ın Katar’ın başkenti Doha’daki Siyasi Ofisi’nin yeni atanan sözcüsü Muhammed Naim Vardak, görüşmelere hazır olduklarını açıklarken, Afgan hükümeti müzakere heyeti üyesi Hafız Mansur da “Doha’ya gerekli hazırlıkların yapılması gerektiği ifade edildi” diyerek görüşmeyi duyurdu.

‘ÇOK İYİ GEÇİNİYORUZ’

Trump, önceki gün yaptığı basın toplantısında, Afganistan’daki asker sayısını 4 bine düşüreceklerini söylemiş, Taliban’la yapılan anlaşmayla ilgili ise “Taliban, Afganistan ve bunların temsilcileri ile çok iyi geçiniyoruz” demişti. En son, ABD’nin girişimleriyle Afgan hükümeti ile Taliban arasında geçen ay ‘esir takası’ yapılmış, bu süreçte Taliban bin Afgan askerini, Afgan hükümeti de 5 bin Taliban üyesini serbest bırakmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız