birgün

16° AÇIK

DÜNYA 12.09.2020 09:56

ABD destekli müzakere

ABD destekli müzakere

Dış Haberler Servisi

ABD, Afganistan işgaline gerekçe gösterdiği 11 Eylül saldırılarının yıl dönümünde Taliban ile Afgan hükümeti arasında yapılacak müzakerelerde arabuluculuk görevine hazırlanıyor.

Başkan Donald Trump’ın seçim vaatleri arasında yer alan Afganistan’daki askerleri geri çekme planını uygulamak için geçtiğimiz aylarda Taliban’la anlaşmaya varan Washington, bu kez Eşref Gani liderliğindeki Afgan hükümetiyle Taliban arasında ‘normalleşme’ sağlamayı hedefliyor. Katar’ın başkenti Doha’da bugün yapılacak görüşmeye ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da katılıyor.

Taliban’ın Katar’ın başkenti Doha’daki Siyasi Ofisi’nin yeni atanan sözcüsü Muhammed Naim Vardak, görüşmelere hazır olduklarını açıklarken, Afgan hükümeti müzakere heyeti üyesi Hafız Mansur da “Doha’ya gerekli hazırlıkların yapılması gerektiği ifade edildi” diyerek görüşmeyi duyurdu.

‘ÇOK İYİ GEÇİNİYORUZ’

Trump, önceki gün yaptığı basın toplantısında, Afganistan’daki asker sayısını 4 bine düşüreceklerini söylemiş, Taliban’la yapılan anlaşmayla ilgili ise “Taliban, Afganistan ve bunların temsilcileri ile çok iyi geçiniyoruz” demişti. En son, ABD’nin girişimleriyle Afgan hükümeti ile Taliban arasında geçen ay ‘esir takası’ yapılmış, bu süreçte Taliban bin Afgan askerini, Afgan hükümeti de 5 bin Taliban üyesini serbest bırakmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol