birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 14.04.2021 13:33

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Afganistan’da hedeflerimize ulaştık, şimdi eve gitme zamanı

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptığı görüşme öncesinde basına yaptığı açıklamada, “Afganistan’da hedeflerimizi elde ettik. Şimdi askerlerimizi eve getirme zamanı geldi” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Afganistan’da hedeflerimize ulaştık, şimdi eve gitme zamanı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, NATO karargahında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptığı görüşme öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Blinken, ABD ve bazı müttefiklerinin 20 yıl önce 11 Eylül terör saldırılarının ardından Afganistan'a gittiğini anımsatarak, bu ülkenin teröristler için bir yuva olmasını engellemek istediklerini belirtti.

ÇEKİLMEYLE İLGİLİ AÇIKLAMAYI BİDEN YAPACAK

"Afganistan'da hedeflerimizi elde ettik. Şimdi askerlerimizi eve getirme zamanı geldi" diyen Blinken, ABD Başkanı Joe Biden'ın birkaç saat sonra çekilmeyle ilgili açıklama yapacağını, kendisinin de NATO müttefikleriyle konuyu görüşeceğini aktardı.

AA’nın aktardığına göre, Blinken, Afganistan'a birlikte girme ve birlikte çıkma ilkesini başta belirlediklerinin altını çizerek, "Güçlerimizin Afganistan'dan güvenli, itinalı ve koordineli çekilmesi konusunda (NATO müttefikleriyle) gelecek haftalarda ve aylarda çok yakından çalışacağız" dedi.

Blinken, Rusya'nın Ukrayna içinde ve civarındaki askeri yığınağını da NATO'da bugünkü toplantılarda ele alacaklarını kaydetti.

“RUSYA’NIN UKRAYNA’DA YIĞINAK YAPMASINDAN ENDİŞE DUYUYORUZ”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Rusya'nın yığınak yapmasından endişe duyduklarını, Kremlin'in bunu bir an önce durdurması, provokasyonların sonlandırması ve gerilimi düşürmesi gerektiğini söyledi.

NATO Konseyi Toplantısı, bugün NATO ülkelerinin savunma ve dışişleri bakanlarının katılımıyla düzenlenecek. ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin toplantıya NATO karargahından katılacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol