birgün

12° AÇIK

ABD Dışişleri'nden DW Türkçe ve VOA Türkçe'ye erişim engeli tepkisi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, RTÜK'ün DW Türkçe ile VOA Türkçe'ye erişim engeli getirmesine tepki gösterdi. Price, "Özgür basın demokrasi için şarttır" dedi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç ise Price'a yanıt vererek "Türk medyasının ABD'deki yerel yönetmeliklere uyduğu gibi Amerika'nın Sesi Türkçe ve DW Türkçe, Türkiye'nin kurallarına saygı göstermelidir." ifadelerini kullandı.

MEDYA 07.07.2022 09:33
ABD Dışişleri'nden DW Türkçe ve VOA Türkçe'ye erişim engeli tepkisi Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price; Deutsche Welle Türkçe ile Amerika'nın Sesi'nin internet sitelerine, lisans başvurularını yapmadıkları gerekçesiyle erişim engeli kararı verilmesine tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç ise, özgür basın vurgusu yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price'a yanıt verdi.

Price, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

"RTÜK'ün, Türkiye'de ifade özgürlüğü ve medya özgürlüğü üzerindeki hükümet kontrolünü daha da arttırarak VOA Türkçe ve DW'nin web sitelerine erişimi engelleme kararından dolayı üzgünüz. Özgür basın, güçlü bir demokrasi için şarttır."

'TÜRKİYE'NİN KURALLARINA SAYGI GÖSTERİLMELİ'

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK) DW Türkçe ve Amerika'nın Sesi Türkçeye ait internet sitelerine getirdiği erişim yasağını eleştiren ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price'a yanıt verdi.

Bilgiç, Twitter hesabından Price'ın paylaşımını alıntılayarak verdiği yanıtta, "Demokrasiye giriş dersi: İfade özgürlüğü demokrasi için gereklidir ve hukukun üstünlüğü de öyle. İfade özgürlüğüne izin vermek ve olayları kakofoniye çevirmemek için düzenlemeler var. Türk medyasının ABD'deki yerel yönetmeliklere uyduğu gibi Amerika'nın Sesi Türkçe ve DW Türkçe, Türkiye'nin kurallarına saygı göstermelidir." ifadelerini kullandı.

ANKA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun