birgün

8° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 17.04.2017 19:40

ABD Dışişleri Sözcüsü’nden referandum için ilk açıklama, tebrik yok uyarı var

ABD Dışişleri Sözcüsü’nden referandum için ilk açıklama, tebrik yok uyarı var

ÖMÜR ŞAHİN KEYİF - Washington

Referandum sonrası, yorum yapmak için AGİT raporunu beklediğini belirten ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

BirGün’ün e-posta yoluyla ulaştığı Dışişleri Bakanlığı’ndan, Sözcü Vekili Mark Toner imzasıyla gönderilen açıklamada, OHAL koşullarında yürütülen kampanya sürecindeki ‘eşitsiz saha’ya ve oy verme sürecindeki ‘kuralsızlıklara’ (irregularities) yer verdi.

Tebrik mesajı verilmeyen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Pazar günü, milyonlarca Türk seçmen 16 Nisan referandumu sırasında seslerinin duyulmasını sağladı.

Her iki taraftaki seçmeni ve partileri, Türkiye’nin geleceği ve anlamlı bir politik diyaloğun sürdürülmesi için birlikte çalışmaya odaklanmaları konusunda teşvik ederiz. Demokrasiler, özellikle zor konularda farklı görüşlerin birbirlerine saygısı kanalıyla güç kazanır.

AGİT Referandum Gözlem Misyonu’na önemli çalışması için teşekkür ederiz ve oylama ve kampanyalara ilişkin ön değerlendirmesinde detaylandırılan kaygıların farkındayız. Bu kaygılar, seçim gününde gözlemlenen kuralsızlıkları (irregularities) ve OHAL altında yürütülen zor kampanya sürecindeki eşitsiz sahayı kapsıyor. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (OSCE) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi’nin (ODIHR) nihai raporunu bekliyoruz. Bunun birkaç hafta alacağını biliyoruz.

Türkiye hükümetinin, - 16 Nisan’da verdikleri oy ne olursa olsun - tüm vatandaşlarının, Türkiye anayasasıyla ve Türkiye’nin, Helsinki Sözleşmesi gibi uluslararası taahhütleriyle garanti altına alınan temel hak ve özgürlüklerini koruyacağı fikrindeyiz.

ABD, ikili ilişkimizi güçlendirme kararlılığını sürdürür. ABD, Türkiye’nin, hukukun egemenliğine farklı ve özgür basının esas olarak kalmasına bağlı olan demokratik gelişimini desteklemeyi sürdürür.”

ABD Dışişleri Bakanlığı, 16 Nisan referandum sonucunun açıklanması sonrası yaptığı açıklamada, AGİT’in ilk bulguları gelene kadar yorum yapmayacaklarını belirtmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız