birgün

0° PARÇALI BULUTLU

ABD, Donetsk ve Lugansk ile ticari faaliyetleri yasakladı

ABD, Rusya'nın bağımsızlığını tanıdığı Donetsk ve Lugansk ile ticari faaliyetleri yasakladı.

DÜNYA 22.02.2022 02:30
ABD, Donetsk ve Lugansk ile ticari faaliyetleri yasakladı
Abone Ol google-news

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'nın "bağımsızlığını tanıdığını" açıkladığı Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri ile ABD'li kişi ve kurumların tüm ticari ve finansal ilişkilerini yasaklayan bir kararname yayımladı.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Biden "Rusya'nın Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü zedelemek için yürüttüğü faaliyetlere karşılık belirli kişilerin mal varlıklarının dondurulması ve belirli işlerin yasaklanması" başlıklı bir kararname imzaladı.

Söz konusu kararname ile Rusya'nın bağımsızlığını tanıdığı Donesk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerine yatırım yapılması, bu bölgelerden ABD'ye doğrudan ya da dolaylı yollarla ithalat ya da ihracat yapılması yasaklandı.

Ayrıca kararname kapsamında bu bölgelerde faaliyet gösterdiği belirlenen kişilere de yaptırımlar getirilmesi öngörülüyor.

PUTİN, BAĞIMSIZLIK KARARLARINI AÇIKLAMIŞTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin Sarayı'nda yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, Ukrayna'nın doğusunda yer alan Donetsk ve Lugansk Cumhuriyetlerinin egemenliğini tanıdığını açıklamıştı. Putin, yaptığı konuşmada Kiev yönetiminin "Donbas'ta askeri karar dışında hiç bir kararı tanımadığını" belirterek, "Bu bağlamda, Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını bir an önce tanımak için çok geç kalınmış bir kararı almayı gerekli görüyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Konuşmasının ardından Putin, Kremlin Sarayı'nda sırayla Donetsk Halk Cumhuriyeti, ardından Lugansk Halk Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanıyan kararnameyi imzalamıştı.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol