birgün

21° AZ BULUTLU

DÜNYA 09.04.2021 15:30

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, ırkçılığı 'halk sağlığına en ciddi tehdit' olarak tanımladı

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), ‘ırkçılığı’ "ciddi bir halk sağlığı tehdidi" ilan ettiğini duyurarak, ırkçılığa karşı böyle bir karar alan en federal kurum oldu.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, ırkçılığı 'halk sağlığına en ciddi tehdit' olarak tanımladı

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), ırkçılığı "ciddi halk sağlığı tehdidi" olarak tanımladı.

The Hill haber sitesinin aktardığına göre, CDC ırkçılığı "kamu sağlığına tehdit" olarak tanımlayan en büyük federal kurum olarak tarihe geçti.

CDC Direktörü Rochelle Walenksy tarafından yayımlanan açıklamada "Giderek artan araştırmalar, bu ülkede yüz yıllara dayanan ırkçılığın siyah topluluklar için derin ve olumsuz bir etkisi olduğunu gösterdi" ifadeleri kullanıldı.

Walensky, Koronavirüs salgınının da siyah topluluklar için orantısız bir şekilde daha ağır etkileri olduğunu, daha çok insanın hayatını kaybettiğini belirtti.

Walensky, açıklamasında, "Herkes için daha sağlıklı bir Amerika inşa edebilmek için ırksal ve etnik sağlık eşitsizliklerine yol açan nesiller boyu süren adaletsizlikle sonuçlanan politikaları ve sistemleri incelemeliyiz" diye konuştu.

"TOPLU EYLEME İHTİYAÇ DUYULDUĞU AÇIKTIR"

Amerikan Halk Sağlığı Derneği'ne (AMA) göre, CDC'nin hareketini öven Amerikan Tabipler Birliği de dahil olmak üzere ABD'deki 170'den fazla şehir, ilçe ve halk sağlığı kurumu benzer açıklamalar yaptı.

AMA Başkanı Susan Bailey, "COVID-19 salgını, Afrikan-Amerikan toplulukları orantısız bir şekilde rahatsız etmeye devam ederken, sistematik ırkçılığı ortadan kaldırmak, sağlık sistemimizdeki eşitliği aşmak, yerleştirmek ve ilerletmek için tüm paydaşların toplu eylemine ihtiyaç duyulduğu açıktır" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol