birgün

5° AÇIK

ABD Hazine Bakanı’ndan Boğaz’daki Kazak gemileri hakkında açıklama

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Boğaz girişinde bekleyen Kazak petrolü taşıyan gemilerin Rusya petrolüne yönelik yaptırımlara dahil olmadığını söyledi.

DÜNYA 09.12.2022 10:12
ABD Hazine Bakanı’ndan Boğaz’daki Kazak gemileri hakkında açıklama Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Boğaz girişinde bekleyen ham petrol yüklü Kazak gemilerinde, Rusya’ya yönelik yaptırım kapsamında olan petrol bulunmadığını teyit ettiklerini söyledi.

Türkiye’nin Boğazlar’dan geçen ham petrol tankerlerinden sigorta kapsayıcılığını teyit eden mektup talep etmesi bölgedeki gemi trafiğini artırdı.

Blomberg HT’de yer alan habere göre Yellen, çoğunluğu Kazak petrolü taşıyan gemilere işaret ederek bu gemilerin Rus petrolüne fiyat tavanı yaptırımına konu olmadığına açıklık getirdiklerini söyledi.

Türkiye’deki yetkililerle görüştüklerini kaydeden Yellen, gemilerden sigorta kapsayıcılık teyidi istenmesine ilişkin “Bu gemilerin böyle bir prosedüre konu olması için herhangi bir gerekçe yok” açıklamasını yaptı.

Çarşamba günü itibarıyla 23 milyon varil Kazak petrolü taşıyan gemiler sigorta firmalarının teyit mektubu vermemesi nedeniyle Boğazlar’dan geçiş yapamamış durumda.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol