birgün

5° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

ABD Hazine Müsteşarı ‘Türkiye’yi uyaracak’ iddiası

DÜNYA 29.01.2023 06:35
ABD Hazine Müsteşarı ‘Türkiye’yi uyaracak’ iddiası
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Amerikan Hazine Bakanlığı Terör ve Finansal İstihbarat Müsteşarı Brian Nelson’ın önümüzdeki hafta yapacağı Türkiye ve Ortadoğu ziyaretinde ülke ve şirketleri Rusya yaptırımlarının delinmesine katkı sağlamaları durumunda ABD pazarına erişimlerini kaybedebilecekleri uyarısında bulunacak.

Bakanlığın mali yaptırımlar konusundaki yetkili bürokratı olan Nelson, 29 Ocak ve 3 Şubat tarihlerinde Umman, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye’yi ziyaret edecek.

Reuters’e konuşan bir Hazine Bakanlığı sözcüsü, gezisi sırasında hükümet yetkilileri, iş ve finans dünyası yetkilileri ile görüşecek olan Nelson’ın Washington yönetiminin yaptırımları uygulama konusunda son derece kararlı olduğunu aktaracağını söyledi.

Sözcü "Yaptırım kapsamındaki kişi ve kuruluşlarla gerekli araştırmayı yaparak veya yapmayarak iş yapan kişi ve kuruluşlar ABD piyasalarına erişimlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilirler," ifadelerini kullandı.

Nelson gezisi sırasında Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası devreye sokulan yaptırımları ve ihracat kontrollerini delme girişimlerine, İran’ın bölgeyi istikrarsızlaştırma faaliyetlerine, ekonomik büyüme ve yabancı yatırımlara zarar veren yasa dışı finansal risklere karşı bakanlığın çabaları hakkında bilgiler verecek.

Amerikan Ticaret ve Hazine Bakanlıkları daha önce de Rusya yaptırımlarının delinmemesi konusunda Türkiye’yi uyarmıştı.

Nelson’ın ziyaret ayrıca Ankara ve Washington arasındaki ilişkilerin NATO ile ilgili görüş ayrılıkları nedeniyle gerildiği bir döneme denk gelecek.

Nelson 2 ve 3 Şubat’ta Ankara ve İstanbul’da görüşmelerde bulunacak. Bakanlık sözcüsü Nelson’ın şirketleri ve bankaları hem sivil hem de askeri amaçlarla kullanılabilecek teknolojilerin transferinden kaçınmaları konusunda uyaracağını vurguladı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol