birgün

7° PARÇALI BULUTLU

ABD, Huawei dahil altı Çin firmasına yasak getirdi

ABD yönetimi, Çin’in telekomünikasyon şirketleri Huawei ve ZTE ile dört teknoloji firmasının ürünlerinin ithalatı ve satışına yasak getirdi.

DÜNYA 26.11.2022 17:49
ABD, Huawei dahil altı Çin firmasına yasak getirdi Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

ABD yönetimi aldığı kararla Çin menşeili altı firmanın ürünlerinin ithalatı ve satışını yasakladı. ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC), kararı ‘ulusal güvenlik’ gerekçesiyle aldıklarını açıkladı.

Reuters’te yer alan habere göre yasaklanan firmalar arasında Çin’in telekomünikasyon şirketleri Huawei ve ZTE ile Hytera Communications, Hangzhou Hikvision Digital Technology ve Dahua Technology de yer aldı.

FCC yetkilisi Brandon Carr, cuma günü yaptığı açıklamada kurum tarihinde ilk kez ‘ulusal güvenlik’ gerekçesiyle yeni ürünlere lisans verilmediğini belirterek, "Yönetmeliğimiz doğrultusunda Huawei ve ZTE'nin yeni araçlarına lisans verilemez" dedi.

BIDEN İMZALADI, FCC UYGULADI

ABD Başkanı Joe Biden, geçen yıl Çinli Huawei Technologies Co ve ZTE Corp şirketlerinin ABD'nin düzenleyici kurumundan yeni ekipman lisansları almasını engellemek için hazırlanan yasayı imzalamıştı. Yasa gereği FCC'nin önünde bir yıllık bir süre bulunuyordu.

ABD, Huawei'yi Çin yönetimi ile yakın ilişkiler kurmakla suçlarken, şirketin casusluk ve sabotaj yapma riski olduğunu savunuyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol