birgün

5° PARÇALI BULUTLU

ABD ile Rusya arasında mahkum takası: Basketbolcu Brittney Griner serbest bırakıldı

Rusya'da uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla hüküm giyen ABD’li kadın basketbolcu Brittney Griner, Rusya ile ABD arasında yapılan mahkum takası kapsamında serbest bırakıldı.

DÜNYA 08.12.2022 18:06
ABD ile Rusya arasında mahkum takası: Basketbolcu Brittney Griner serbest bırakıldı Fotoğraf: İHA
Abone Ol google-news

ABD’li basketbolcu Brittney Griner mahkum takasıyla serbest bırakıldı.

Geçtiğimiz ağustos ayında Rusya’da mahkeme tarafından uyuşturucu madde bulundurmaktan ve uyuşturucu madde içeren elektronik sigara kartuşları getirmekten 9 yıl hapse mahkum edilen ABD'li kadın basketbolcu Brittney Griner, gözaltı merkezinden cezaevine gönderilmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Rusya ile ABD arasında yapılan mahkum takası kapsamında ABD'li kadın basketbolcu Brittney Griner'ın serbest bırakıldığı belirtildi.

Rus medyasında yer alan haberlere göre, Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki (BAE) Abu Dabi Uluslararası Havalimanı’nda gerçekleştirilen mahkum takasında ABD tarafı da, 2012 yılında terör örgütlerine yardım sağladığı gerekçesiyle yakalanan ve 25 yıl hapis cezasına çarptırılan Rus silah tüccarı Viktor Bout'u serbest bıraktı.

Öte yandan, ABD Başkanı Joe Biden sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "O güvende ve şu an uçakta. Evine dönmek üzere yolda" ifadelerini kullandı. Biden ve ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Griner ve Griner'ın eşi Cherelle ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Griner, 17 Şubat’ta Rus polisi tarafından Rusya'nın başkenti Moskova’daki Şeremetyevo Uluslararası Havalimanı’nda gözaltına alınmış ve 4 Ağustos’ta hapis cezasına çarptırılmıştı. Griner'in 25 Ekim’de Moskova Bölge Mahkemesi’ne cezasının hafifletilmesi için yaptığı itiraz reddedilmiş, ABD'li sporcunun içeride yattığı sürelerin de önceki mahkeme kararı doğrultusunda hiçbir şekilde değişiklik olmadan uygulanmasına karar verilmişti.

ABD VE RUSYA ARASINDAKİ MAHKUM TAKASINDA ADI GEÇMİŞTİ

Griner için ABD ve Rusya arasında mahkum takası gerçekleştirileceği öne sürülmüştü. Griner’ın, ABD’de 2012 yılında terör örgütlerine yardım sağladığı gerekçesiyle yakalanan ve 25 yıl hapis cezasıyla çarptırılan Rus silah tüccarı Viktor Bout ile takas edileceği üzerinde duruluyordu.

(İHA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol