birgün

16° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 10.07.2021 11:11

ABD kaçtı, Çin tahliyeye başladı: Taliban, İran sınırına dayandı

ABD kaçtı, Çin tahliyeye başladı: Taliban, İran sınırına dayandı

Dış Haberler Servisi

ABD Başkanı Joe Biden Afganistan’daki askerlerin çekilme süresinin 31 Ağustos’ta tamamlanacağını açıklarken Taliban’ın ülkedeki ilerleyişi İran sınırına ulaştı. Taliban, komşu İran ile sınır kasabası olan İslam Kala’yı tamamen ele geçirdiklerini açıkladı.

İslam Kala, yabancı güçleri çekilmesi ile saldırıya geçen Taliban’ın Afganistan’da şimdiye dek ele geçirdiği ikinci kilit sınır geçiş noktası.

Rusya’nın başkenti Moskova’da açıklamalarda bulunan Taliban yetkilisi Şahabiddin Dilaver, Afganistan topraklarının yüzde 85’inde kontrolü sağladıklarını söyledi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Taliban’ın siyasi kanadından bir heyetin Moskova’da bulunduğundan haberinin olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise “Afganistan hükümet güçleri ile Taliban arasındaki çatışmalar Afganistan topraklarında sürdüğü sürece Moskova bu çatışmalara müdahale etmeyek” açıklaması yaptı. Öte yandan Çin’in, Afganistan’dan 210 vatandaşını uçakla tahliye ettiği açıklandı.

Global Times gazetesinin haberine göre, Xiamen Havayollarına ait uçak 2 Temmuz’da Afganistan’ın başkenti Kabil’den kalkarak Çin’in Hubey eyaletindeki Wuhan şehrine iniş yaptı. Hava yolu şirketi, Çin sosyal paylaşım sitesi Weibo’da yaptığı açıklamada, 2 Temmuz tarihli uçuşla Afganistan’daki 210 vatandaşın tahliye edildiğini doğruladı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol