birgün

11° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 23.08.2020 00:36

ABD kıyılarına aynı anda iki fırtına yaklaşıyor: 'Fujiwhara etkisi' gerçekleşebilir

ABD Ulusal Fırtına Merkezi, birbirine çok yakın hareket eden iki fırtınanın Luisiana ve Teksas eyaletleri arasında kalan bölgede etili olmasını beklediklerini açıkladı. Bilim insanları, iki fırtınanın daha da yakınlaşması halinde 'Fujiwhara etkisi' olarak bilinen hava olayının gerçekleşebileceğini belirtti.

ABD kıyılarına aynı anda iki fırtına yaklaşıyor: 'Fujiwhara etkisi' gerçekleşebilir

ABD Ulusal Fırtına Merkezi, ABD tarihinde ilk kez aynı anda oluşan iki tropik fırtına Meksika Körfezi’ne doğru ilerlediği aktarıldı.

İHA'nın aktardığı habere göre ABD Ulusal Fırtına Merkezi tarafından yapılan açıklamada, birbirine çok yakın hareket eden iki fırtınanın salı gecesi ile çarşamba erken saatler arasında Luisiana ve Teksas eyaletleri arasında kalan bölgede etili olmasını beklediklerini açıkladı.

Ulusal Meteoroloji Servisi tarafından yapılan açıklamada, henüz fırtınanın ulaşacağı gücü kestirmenin zor olduğu belirtilirken, “Her iki fırtına da yakından takip ediliyor” ifadeleri kullanıldı.

"TARİHİN KAYDETTİĞİ İLK OLAY OLACAK"

Colorado Eyalet Üniversitesi’nden Phil Klotzbach ise yaptığı açıklamada, “Her iki fırtına da kasırga haline gelirse bu, tarihin kaydettiği ilk olay olacak” dedi.

"FUJİWHARA ETKİSİ GERÇEKLEŞEBİLİR"

Ayrıca iki fırtınanın birleşme ihtimalini de değerlendiren bilim insanları, bununda ilk defa gözlemleneceğini belirtti. Bilim insanları, iki fırtınanın daha da yakınlaşması halinde “Fujiwhara etkisi' olarak bilinen ve birbirlerinin yörüngesinde dönmesi olarak tanımlanan hava olayının gerçekleşebileceğini dile getirdi.

Bilim insanları ayrıca bir fırtınanın diğerinden kuvvetli olması durumunda kuvvetli fırtınanın diğerini yutabileceği ihtimalleri üzerinde duruyor.

Öte yandan birden fazla fırtınanın aynı güzergâhta ve aynı zamanda kasırga haline dönüşerek karayı vurması en son 1959 yılında Meksika Körfezi’nde yaşanmış fakat fırtınalar sadece Beulah olarak adlandırılan kasırgaya dönüşmüştü.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız