birgün

19° AÇIK

DÜNYA 07.01.2021 11:40

ABD Kongresi Biden'ın başkanlığını resmen tescilledi

ABD'de Kongre, başkanlık seçimini Demokrat aday Joe Biden'ın kazandığını resmi olarak tescil etti.

ABD Kongresi Biden'ın başkanlığını resmen tescilledi

ABD Kongresi Joe Biden'ın başkanlığını resmen tescilledi.

Baraj olan 270 Seçiciler kurulu oy sayısını geçen Biden, resmen ABD'nin 46. başkanı oldu. Biden baraj olan 270 Seçiciler Kurulu oy sayısını geçerek, 306 kişinin oyunu aldı. Donald Trump ise 232'de kaldı.

Yemin töreni 20 Ocak’ta gerçekleşecek.

Kongre'nin tescilinin ardından Donald Trump ilk kez açıklama yaptı. Trump "Seçimin sonucuna tamamen karşı çıkıyor olsam da 20 Ocak’ta sağlıklı bir görev teslimi olacak." dedi. Trump, "Her zaman sadece yasal oyların sayılmasını sağlamak için mücadelemizi sürdüreceğimizi söyledim. Bu, başkanlık tarihindeki en başarılı ilk dönemin sonu olsa da "Amerika'yı yeniden harika yapma" mücadelemizin sadece başlangıcı," ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol