birgün

24° PARÇALI BULUTLU

ABD kongresinde Türkiye krizi: Biden'dan açıklama istendi

ABD'de bir grup kongre üyesi, Türkiye'ye F-16 satışı konusunda yapılan açıklamalara tepki gösterdi. Biden yönetiminden açıklama isteyen kongre üyeleri, söz konusu uçakların Yunanistan ve Suriye'de de ABD'nin 'kürt müttefiklerine' karşı kullanılacağını ifade ettiler.

SİYASET 06.07.2022 12:14
ABD kongresinde Türkiye krizi: Biden'dan açıklama istendi
Abone Ol google-news

ABD'de bir grup kongre üyesi, ABD Başkanı Joe Biden'ın Madrid'deki NATO Zirvesi'nde Türkiye'ye F-16 satışını destekleyen ifadelerini eleştirerek itirazda bulundu.

Euronews'te yer alan habere göre, ABD'nin Türkiye'ye F-16 satması halinde bunların Yunanistan'a karşı kullanılacağından 'şüphe duymadıklarını' belirten üyeler, endişeleri giderilene kadar silah satışına karşı duruşlarını değiştirmeyeceklerini ifade etti.

'UÇAKLAR YUNANİSTAN VE ABD'NİN KÜRT MÜTTEFİKLERİNE KARŞI KULLANILACAK'

İtirazda "Ankara'nın Ege Denizi'nde Yunanistan'ın hava sahasını ihlale ve toprakları üzerinden izinsiz uçuşlara devam ettiği" ifadelerine yer verildi ve söz konusu uçakların Türkiye'ye teslim edilmesi halinde Suriye'ye düzenlenecek bir operasyonda "ABD'nin Kürt müttefiklerine" karşı kullanılacağı kaydedildi. Biden yönetiminden açıklama istendi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol