birgün

11° PARÇALI BULUTLU

ABD'li aktöre ırkçı saldırı konusunda polise yalan söylemekten hapis cezası

ABD'nin Chicago kentinde 2019'da ırkçıların saldırısına uğradığını iddia etikten sonra polise yalan söylediği ortaya çıkan aktör Jussie Smollett, 150 gün hapis cezasına çarptırıldı.

DÜNYA 11.03.2022 18:28
ABD'li aktöre ırkçı saldırı konusunda polise yalan söylemekten hapis cezası
Abone Ol google-news

ABD'li aktör Smollett, ırkçı saldırı konusunda polise yalan söylediği gerekçesiyle 150 günlük hapis cezasına çarptırıldı.

Cook Bölge mahkemesindeki duruşmada, Smollett’e 5 ayı hapis cezası olmak üzere 30 ay şartlı denetim cezası verildi.

Smollett, ayrıca polise yalan söylemekten 25 bin dolar para cezası, soruşturma sürecinde polis teşkilatının yaptığı masraflar için de 120 bin dolar tazminat ödemeye mahkum edildi.

Eski Empire dizisi oyuncusu 39 yaşındaki Smollett, 29 Ocak 2019'da Chicago’da bir metro istasyonunda maskeli iki kişinin saldırısına uğradığı iddiasıyla polise şikayette bulunmuştu.

Yapılan soruşturma sonucunda Chicago polisi, aktörün, kendisine saldırmaları için iki kardeşe 3 bin 500'er dolar para ödediği ve kariyerinde sempati toplamak için "sahte bir saldırı" düzenlettiğini ortaya çıkardıklarını açıklamıştı.

Smollett, nefret suçunun kurbanı olduğuna dair polise yanlış bildirimde bulunma suçlamasından yaklaşık 3 yıldır yargılandığı davada, mahkeme jürisi tarafından 10 Aralık 2021’de suçlu bulunmuştu.

(AA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol