birgün

19° AÇIK

DÜNYA 02.12.2019 23:45

ABD’nin tehdidine tepki

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başkanı Osuji, ABD’nin mahkemeye yönelik tehditlerinin hukukun üstünlüğünün kurallarına tamamen ters olduğunu söyledi

ABD’nin tehdidine tepki

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başkanı Chile Eboe Osuji, UCM’nin merkezinin bulunduğu Lahey’de, bu yıl 18’ncisi düzenlenen Taraf Devletler Toplantısı’nda konuşma yaptı.

Konuşmasında Osuji, Afganistan’da veya başka bir yerde Amerikan askerleri hakkındaki suiistimal iddialarına yönelik mahkemenin soruşturma veya kovuşturma başlatma girişimi karşısında ABD’nin tehditlerini eleştirdi.

Mahkemenin işini etkilenmeden yapmaya devam edeceğini belirten Osuji, “Son 15 ay boyunca UCM, güçlü bir ülkenin görevdeki hükümetinin önde gelen yetkililerinden, kamuoyunda benzeri görülmemiş tehditlere maruz kaldı. Tehditler, doğal olarak hukuk kültürüne tamamen aykırıdır. Afganistan’ın Roma Statüsü’ne taraf devlet olduğu unutulmamalıdır” ifadelerini kullandı.

DESTEĞE İHTİYAÇ VAR

Osuji, bu sorunun çözülmesi için taraf devletlerin desteğine ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Taraf devletler, mahkemenin yargı ve kovuşturma bağımsızlığına zarar vermek amacıyla UCM’ye karşı açıkça yapılan siyasi tehditlere karşı koymak ve mahkemeyi korumak için elinden gelenin en iyisini yapmaya ve daha fazlasını yapmaya hazır olmalıdır. Hepimiz bu mahkemeyi, yargıyı ve savcıyı koruyalım.”

UCM Başsavcısı Fatou Bensouda da kuruma yapılan saldırının taraf devletler de dahil herkese yönelik bir saldırı olduğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti: “Uluslararası ceza adaletinin saldırıya uğradığı bugünlerde, Roma Statüsü hedeflerini ve değerlerini korumak için cesaret ve iknanın eylemlerimize rehberlik etmesi gerekir. UCM’nin bağımsızlığı kutsaldır ve asla ödün verilmemelidir.”

UCM Başsavcısı Bensouda, Kasım 2017’de ABD askerleri, ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) ve Afgan askerlerin, Afganistan savaşında savaş suçları işlediği ve Taliban’ın insanlık suçu işlediğine dair iddialara yönelik soruşturma talebinde bulunmuştu. ABD bunun üzerine, Afganistan’da veya başka bir yerde Amerikan askerleri hakkındaki suistimal iddialarını soruşturmaya veya bu konuda kovuşturma başlatmaya teşebbüs eden UCM personeline vize vermeyeceği veya bu personelin vizelerini iptal edeceğini bildirmişti.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız