birgün

9° AÇIK

ABD, Prens Andrew'un ifade vermesini istedi

ABD Adalet Bakanlığı, Prens Andrew'un, cinsel istismar suçlarından hüküm giyen iş insanı Jeffrey Epstein soruşturmasında ifade vermesini talep etti

DÜNYA 09.06.2020 10:06
ABD, Prens Andrew'un ifade vermesini istedi
Abone Ol google-news

İngiltere'de Prens Andrew’un, pedofili suçundan hüküm giyen ve hapiste intihar eden milyarder Jeffrey Epstein ile arkadaşlığının etkileri devam ediyor.

ABC News'ın haberine göre; New York Güney Bölge Mahkemesi Prens Andrew'den, Epstein'in iddia edilen suç ortakları hakkında Birleşik Krallık İçişleri Bürosu'na yapılan Karşılıklı Adli Yardım talebi yoluyla devam eden ceza soruşturmasında ifade vermesini istedi.

İçişleri Bakanlığı, geçen ay başvuruda bulunan ABD mahkemesinin talebini onaylarsa, Prens Andrew bir İngiliz mahkemesinde yemin altında ifade vermek zorunda kalabilir.

Prens, imzalı bir beyanda bulunmayı veya yemin altında ifade vermeyi reddederse, ABD savcıları, soruları bizzat yanıtlamasını gerektiren bir talepte bulunabilir.

GÖREVLERİNİ BIRAKMIŞTI

İngiltere Kraliçesi 2'inci Elizabeth'in oğlu York Dükü Prens Andrew, Epstein ile bağlantıları nedeniyle uzun süren tartışmaların ardından geçtiğimiz yıl kraliyet görevlerinden çekilme kararı almıştı.

Prens Andrew, Amerikalı milyarder Jeffrey Epstein ile yakın arkadaştı ve Epstein küçük kız çocuklarını cinsel ilişkiye zorlayarak fuhuş şebekesi kurmakla suçlanıyordu. Daha sonra hüküm giyen Epstein, 10 Ağustosta tutulduğu cezaevinde ölü bulunmuş ve intihar ettiği açıklanmıştı. Bir tanığın Prens Andrew’in de bu suçlara dâhil olduğunu belirtmesi üzerine, medyada buna dair yer alan haberlere cevap vermek için BBC ile röportaj yapan Prens Andrew, kraliyet görevlerinden çekildiğini açıklamıştı.

Epstein’in intiharının birçok cevaplanmamış soru bıraktığını, bu olaydan etkilenen herkesin bir cevap hak ettiğini ve bu kişilere derin sempati duyduğunu ileten Prens Andrew, gerekirse herhangi bir soruşturmada yardımcı olmaya istekli olduğunu ifade etmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun