birgün

12° PARÇALI BULUTLU

ABD: Rusya Ukrayna’dan çekilmeyi kabul ederse yaptırımların hafifletilmesini olumlu karşılarız

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, Rusya’yla barış görüşmeleri ve Rus ordunun Ukrayna’dan çekilmesi için Moskova'ya uygulanan yaptırımları yumuşatma olasılığını olumlu değerlendireceklerini söyledi.

DÜNYA 27.01.2023 00:21
ABD: Rusya Ukrayna’dan çekilmeyi kabul ederse yaptırımların hafifletilmesini olumlu karşılarız Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

ABD'den "Rusya Ukrayna’dan çekilmeyi kabul ederse yaptırımları yumuşatırız" açıklaması geldi.

Sputnik'in aktardığına göre; ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, Senato’daki oturum sırasında, “Rusya’nın ciddi müzakereler yürütme ve kuvvetlerini Ukrayna’dan çekme ve toprakları iade etme kararı bağlamında, yaptırımların hafifletilmesini elbette memnuniyetle karşılarım” diye konuştu.

Nuland, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in de aynı tutuma sahip olduğunu kaydetti.

"ABD CİDDİ DEĞİL"

Viyana'da yapılan askeri güvenlik ve silah kontrolü müzakerelerinde Rusya'yı temsil eden heyetin başkanı Konstantin Gavrilov, Rus medyası için Nuland’ın sözlerini değerlendirerek şunu söyledi:

“Artık kimsenin bu çağrılara ciddi ciddi inanacağını sanmıyorum. Bir yandan ‘müzakerelere hazırız’ diyerek diğer yandan Abrams tanklarını göndereceklerini ilan etmek, buna Almanları da teşvik etmek. Bu numaralara kanacağımızı sanmıyorum. Ülke liderimizin de, Bakan Lavrov’un de dediği gibi yalan dolan olmadan ciddi müzakerelere hazırız. Şu anda Viyana’dayım ve bu görüşmeleri görüyorum ve Nuland’ın şimdi gönderdiği sinyalleri burada duymuyorum. Amerikalıların veya Batılıların bir şekilde müzakerelere hazır olduklarını söylediğini görmüyorum. Bu yönün nasıl gelişeceğine bakacağız.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol