birgün

5° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 26.01.2021 20:52

ABD Senatosu, Biden'ın Dışişleri Bakanı adayı Blinken'a onay verdi

ABD Başkanı Joe Biden'ın Dışişleri Bakanlığı'na aday gösterdiği Antony Blinken, ABD Senatosu'ndan onay aldı. Blinken, Türkiye'den 'Sözde stratejik ortağımız' diye bahsetmişti.

ABD Senatosu, Biden'ın Dışişleri Bakanı adayı Blinken'a onay verdi

ABD Senatosu'nda yapılan oylamada, Başkan Joe Biden'ın Dışişleri Bakanlığı'na aday gösterdiği Antony Blinken onay aldı.

Senato Genel Kurulu'nda yapılan oylamada, Blinken'ın bakanlığa adaylığı 22'ye karşı 78 oyla kabul edildi.

Savunma Bakanı Lloyd Austin, Hazine Bakanı Janet Yellen ve Ulusal İstihbarat Direktörü Avril Haines'ten sonra Biden'ın kabinesinde Senatodan onay alan dördüncü isim Blinken oldu.

ABD'de Ulusal İstihbarat Direktörü de kabine üyesi olarak sayılıyor.

TÜRKİYE'DEN 'SÖZDE STRATEJİK ORTAĞIMIZ' DİYE BAHSETMİŞTİ

Blinken, daha önce yaptığı açıklamada, Türkiye'den 'Sözde stratejik ortağımız' diye bahsetmişti.

Blinken, yeni yönetim olarak göreve gelmeden hemen önce yaptığı açıklamada ilk kez Türkiye hakkında konuşmuş ve "Sözde (so-called) stratejik ortağımızın, aslında en büyük rakibimiz olan Rusya'yla aynı doğrultuda olması fikri kabul edilemez" demişti.

Blinken, "Türkiye birçok konuda, bir müttefiğin davranması gerektiği gibi hareket etmiyor. Bu bizim için çok, çok önemli bir konu ve bu konuda gözümüz açık" diye konuşmuştu.

BLİNKEN KİMDİR?

58 yaşındaki Blinken, Obama döneminde hem Beyaz Saray, hem Dışişleri Bakanlığı hem de ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nde görevlerde bulundu.

Uzun yıllar Biden ile çalışan Blinken, Obama döneminde 2015-2017 yıllarında Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevini yürüttü.

Obama'nın ilk döneminde Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın ulusal güvenlik danışmanı olan Blinken, Senato Dış İlişkiler Komitesinde de 2002-2008 yılları arasında Biden ile çalıştı.

Blinken, 1994-2001 yılları arasında eski Başkan Bill Clinton'ın Ulusal Güvenlik Konseyi'nde de yer aldı.

Biden ve Başkan Yardımcılığına seçilen Kamala Harris'e seçim kampanyası döneminde dış politika danışmanlığı yapan Blinken, öncesinde ise "Penn Biden Center for Diplomacy and Global Engagement" adlı düşünce kuruluşunun direktörlüğünü yaptı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol