birgün

7° PARÇALI BULUTLU

ABD Senatosu eşcinsel evliliklere güvence veren tasarıyı onayladı

ABD Senatosu'nda eşcinsel evliliklere güvence verecek 'Evliliğe saygı yasası' 61'e karşı 36 oyla onaylandı. Yasa tasarısı Temsilciler Meclisi'nde de onaylanırsa imza için ABD Başkanı Joe Biden'a gidecek.

DÜNYA 02.12.2022 01:25
ABD Senatosu eşcinsel evliliklere güvence veren tasarıyı onayladı
Abone Ol google-news

ABD Senatosu’nda eşcinsel evliliklere güvence verecek ’Evliliğe saygı yasası’ 61’e karşı 36 oyla onaylandı. 12 Cumhuriyetçinin ve tüm Demokratların onayladığı tasarının geçmesi için 100 sandalyeli Senato’da 60 oy gerekiyordu.

Diken'den Emre Zor'un haberine göre yasa tasarısı, Temsilciler Meclisi’nde de onaylanırsa imza için Başkan Joe Biden’a gidecek.

Tasarı eşcinsel evlilik hakkına ulusal zorunluluk getirmeyecek. Ancak eşcinsel evliliklerin yasal olduğu eyaletleri güvenceye alacak ve diğer eyaletlerce tanınmalarına federal zorunlululuk getirecek.

'EVLİLİĞİ SAVUNMA YASASI' YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILACAK

Ara seçimlerde Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu Cumhuriyetçilere kaybeden Demokratlar ocakta yeni kongre oluşmadan tasarıyı yasalaştırmak istiyor. Ayrıca eşcinsel çiftlere federal yardımı reddeden ’Evliliği Savunma Yasası’nı yürürlükten kaldıracak. Biden oylama sonrası ’’Amerikalıların aşık olduğu kişiyle evlenme hakkı olmalı’’ dedi.

Yüksek Mahkeme 2015’teki kararıyla eşcinsel evlilikleri yasallaştırmıştı fakat mahkemenin kürtaj hakkını güvenceye alan ‘Roe V. Wade’ kararını haziranda yürürlükten kaldırmasıyla eşcinsel evlilik hakkı tehlikede görülüyordu.

Yüksek Mahkeme, Kongreden çıkan yasaları anayasaya uygunluğu için yargısal denetime alıp geri çevirebiliyor.

EŞCİNSEL EVLİLİĞE DESTEK YÜZDE 70

Son anketlere göre Amerikalıların yüzde 70’i eşcinsel evliliği destekliyor. LGBTİQ+larsa Yüksek Mahkeme’nin bu hakkı engellemesi durumunda en az 29 eyaletin eşcinsel evliliği yasaklayacağını belirtiyor.

ABD tarihinin ilk açık eşcinsel bakanı Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg tasarının Senato’da tartışılmasını garipsediğini söyleyerek ’’Evlilik kadar temel ve kişisel bir şeyin Senato’da tartışılması garip hissettiriyor" ifadelerini kullandı.

LGBTİQ+ ve HIV Hakları Projesi yöneticisi James Esseks’se, hakların daha sıkı savunulmasında ısrar ederek "Yedi yıldır eşit evlilik hakkına sahibiz. ‘Evliliğe saygı yasası’ radikalleşen Yüksek Mahkeme’nin bu hakkı elimizden alabilmesini önleyecek. Ancak LGBTİQ+ hakları hala tehlikede" diyor.

Buna Karşılık Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz yasanın eşcinsel evliliğe karşı çıkan dini kurumlara dava açılmasına yol açarak din özgürlüğünü tehlikeye atacağını söylüyor. Ayrıca eşcinsel evlilik hakkının tehlikede olmadığını savunuyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol