birgün

14° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 12.08.2021 18:46

ABD ve Almanya'dan Afganistan'daki vatandaşlarına uyarı: Ülkeyi acilen terk edin

Afganistan'ın başkenti Kabil'de bulunan ABD Büyükelçiliği, tüm Amerikan vatandaşlarından Afganistan'ı derhal terk etmelerini istedi. Almanya ise Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yayımlanan uyarıda vatandaşlarının en kısa süre için tarifeli uçaklarla ülkelerine dönmesini istedi.

ABD ve Almanya'dan Afganistan'daki vatandaşlarına uyarı: Ülkeyi acilen terk edin

ABD ve Almanya, Afganistan’da kötüleşen güvenlik durumu nedeniyle ülkedeki vatandaşlarına 'eve dönme' çağrısı yaptı.

Taliban'ın Afganistan'daki ilerleyişi sürerken, ABD ve Almanya'dan ülkedeki vatandaşlarına 'derhal terk edin' uyarısı geldi. ABD'nin Kabil Büyükelçiliği'nin internet sitesinden yapılan açıklamada, Afganistan'daki Amerikan vatandaşlarının ülkeyi derhal terk etmesi istendi.

Büyükelçilikten yapılan açıklamada, "ABD vatandaşıysanız ve eşiniz veya reşit olmayan bir çocuğunuz için göçmen vizesi bekliyorsanız lütfen hemen bizimle iletişime geçin" ifadeleri yer aldı.

Büyükelçilik, güvenlik koşulları ve azaltılmış personel sayısı göz önüne alındığında, 'Afganistan'daki ABD vatandaşlarına yardım etme yeteneğinin 'Kabil'de bile son derece sınırlı olduğu' konusunda uyarıda bulundu.

ALMANYA: EN KISA SÜRE İÇİNDE ÜLKEYE DÖNÜN

Almanya da, kötüleşen güvenlik durumu nedeniyle ülkedeki vatandaşlarına uyarıda bulundu. Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yayımlanan uyarıda, Afganistan'daki Alman vatandaşlarının en kısa süre için tarifeli uçaklarla ülkelerine dönmesi istendi.

Açıklamada, "Sahadaki Alman vatandaşlarına mümkün olduğu kadar kısa süre içinde ülkeyi tarifeli uçaklarla terk etme fırsatını kullanması çağrısı yapılmaktadır" denildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol