birgün

6° AZ BULUTLU

DÜNYA 23.10.2021 07:59

ABD’ye giden göçmenler istismarlarla karşı karşıya

ABD’ye giden göçmenler istismarlarla karşı karşıya

Dış Haberler Servisi

New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), ABD’ye sığınma talebinde bulunan kişilerin sınırda görev yapan yetkililer tarafından istismar edildiğini açıkladı.

HRW’nin ABD’de 2016-2021 yıllarında kayıtlara geçen 160’tan fazla tutanağı inceleyerek hazırladığı raporda, Gümrük ve Sınır Koruma Birimi (CBP), Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza (ICE) yetkilileri ile Sınır Devriye ajanlarının, sığınmacılara karşı fiziksel, cinsel ve sözlü tacize başvurduklarına, yasal süreci ihlal ettiklerine ve ayrımcılık yaptıklarına ilişkin bulgular yer aldı. Rapora konu olan 160 kayıttan birinde San Francisco İltica Ofisi'nde küçük bir çocuğun sınır görevlileri tarafından soyunmaya zorlandığına ve taciz edildiğine ilişkin bilgiler yer aldı.

MÜDAHALE ÇAĞRISI

HRW ABD Direktör Yardımcısı Clara Long, rapora ilişkin yaptığı açıklamada, Washington yönetiminin sığınmacılara yönelik insan hakları ihlallerine karşı duyarsızlığına dikkati çekerek, “CBP, sınır ajanslarının şok edici istismarlarını normalleştirmiş görünüyor. Başkan Joe Biden yönetimi CBP ve bileşenlerinin başarısızlıkları için mazeret bulmamalı, bunun yerine ABD sınır ve göçmen ofisleri tarafından, ırkları yüzünden ayrımcılığa uğrayanlar dahil, mağdur edilen kişilerin adalete erişiminin sağlanması ve bu devamlı istismar ve görevi kötüye kullanma yapısının sona ermesi için acil adımlar atmalıdır” değerlendirmesinde bulundu. Raporda, HRW’nin CBP’den söz konusu istismar ve ihlal iddialarının etkin soruşturulmasını ve disiplin cezalarının işletilmesini talep ettiği ancak herhangi bir karşılık alamadığı da belirtildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol