birgün

12° HAFİF YAĞMUR

DÜNYA 09.07.2020 12:44

ABD'yi sarsan ‘Çin malı’ iddiası: Donanmaya kask ve zırh satıldı

ABD Başkanı Donald Trump’ın, “Pentagon en iyi ABD mallarını kullanıyor” açıklamasının ardından, Surveillance Equipment Group adlı firmanın ABD Deniz Kuvvetleri’ne Çin malı kask ve zırh sattığı iddia edildi.

ABD'yi sarsan ‘Çin malı’ iddiası: Donanmaya kask ve zırh satıldı

ABD Başkanı Donald Trump, “Pentagon en iyi Amerikan üretimi malları alıyor” açıklamasının ardından ülkede ilginç bir tartışma başladı.

Surveillance Equipment Group (SEG) adlı firmanın, ABD Deniz Kuvvetleri’ne aslen Çin malı olan kask ve zırh tedarik ettiği iddia edildi. ABD medyasında yazılanlara göre, SEG’in genel müdürü (CEO) Arthur Morgan’ın da bu suçlamalarla karşı karşıya olduğu ve hapis cezası alabileceği belirtildi.

660 BİN DOLAR DEĞERİNDE SATIŞ

Söz konusu Çin malı teçhizatların, Eylül 2014 ile Ağustos 2019 arasında, ABD’deki federal kurumlara satıldığı öne sürüldü. Satılan teçhizatların değerinin ise 660 bin dolar olduğu belirtiliyor.

Genel Hizmetler İdaresi (GSA), tüm tedarikçilerin Ticaret Anlaşmaları Yasası (TAA) kapsamında sadece belirlenmiş ülkelerin ürünlerini satmasını şart koşuyor ancak Çin bu ülkeler arasında yer almıyor.

’40 YILA KADAR HAPİS ALABİLİR’

İddianamede, ABD Deniz Kuvvetleri’ne tedarik edilen teçhizat ve ürünlerin Çin malı olduğu ifadesinin yer aldığı belirtildi. SEG Genel Müdürü Arthur Morgan’ın, ürünleri ABD ve Hong Kong’da ürettiği ancak Çin’den ithal ettiğini sakladığı öne sürülüyor.

Eğer hüküm giyerse, Arthur Morgan’ın ‘federal dolandırıcılık’ suçundan 40 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya olabileceği ifade edildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız