birgün

18° KAPALI

DÜNYA 15.09.2019 08:30

ABD'yle barış görüşmeleri sona ermişti: Taliban, Rus yetkililerle görüştü

ABD'yle barış görüşmeleri sona ermişti: Taliban, Rus yetkililerle görüştü

ABD ile Taliban arasında barış görüşmelerinin sona ermesi sonrası Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Taliban delegelerinin Moskova'da Rus yetkililerle görüştüğü aktarıldı.

Devlet ajansına konuşan Dışişleri Sözcüsü, "Rusya Devlet Başkanı'nın Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov, Moskova'da Taliban delegeleriyle bir görüşme gerçekleştirdi. Rus yetkililer ABD ile Taliban arasında anlaşma görüşmelerini yeniden masaya getirmeye odaklandı. Taliban tarafı Washington ile diyaloğa devam etme isteğini dile getirdi" dedi.

Katar'da bulunan bir Taliban yetkilisi ise "Ziyaretlerin amacı liderleri barış görüşmelerinin ilerleme kaydettiği sırada ABD Başkanı Donald Trump'ın barış sürecini sonlandırdığı konusunda uyarmaktı. Anlaşmaları yeniden ortaya koymak değil ABD birliklerinin Afganistan'ı terk etmesi için bölgesel destek almaktı" dedi.

ABD Başkanı Trump, bir ABD askerinin de öldüğü Kabil'deki son saldırıdan dolayı Taliban'la devam eden barış görüşmelerini durdurduğunu açıklamıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız