Hürriyet’in yandaş yazarı Abdülkadir Selvi, BirGün’ün ortaya çıkardığı skandal çocuk istismarı haberi hakkında hafızalardan silinmeyecek nitelikte bir yazı kaleme aldı, “Olayı gündem yapanların siciline bakınca kuşkularım artmaya başladı” dedi.

Abdülkadir Selvi’den pespaye yazı: Olayı gündem yapanların siciline bakınca kuşkularım artmaya başladı

Yandaş Hürriyet gazetesinin yazarı Abdülkadir Selvi, BirGün’ün ortaya çıkardığı Hiranur Vakfı’ndaki çocuk istismarı skandalı hakkındaki yazısında pespaye ifadeler kullandı.

Yandaşlık yaptığı iktidarın günlerce görmezden geldiği skandala ilişkin tepkilerin büyümesi ardından yapmak zorunda kaldığı açıklamaların peşi sıra, duruşuna da uygun biçimde konuyu kaleme alan Selvi, “Olayı gündem yapanların siciline bakınca kuşkularım artmaya başladı” dedi. Selvi, skandal hadiseden yine mağduriyet devşirme gayretine girişti.

“‘Bebek gelin’ olayında soru işaretleri” başlıklı yazısında, ihtimal dahilinde dahi olmayan olasılıkları şöyle sıraladı: “Herkes sussa da dini cemaatlerin bunun üzerine gitmesi gerekir. Herkes sussa da iddialara muhatap olan Hiranur Vakfı’nın bu işin aydınlatılması için çaba göstermesi gerekir.”

Selvi, yazısının devamında, “6 yaşında evlendirildiği iddia edilen H.K.G.’nin kardeşlerinin açıklamalarını izleyince kafamda soru işaretleri oluşmaya başladı” dedi ve ‘sicil müfettişliği’ne girişerek şunları yazdı:

“Abisi ve iki kız kardeşi H.K.G.’nin Kuran-ı Kerim’i okumaya geçtiğinde ya da hafızlık merasimi öncesinde kendi ısrarı üzerine gelinlik giyip fotoğraf çektirdiğini anlattılar. Kendileri de gelinlik giymişler. İki kız kardeş o fotoğrafları paylaştılar. Ayrıca bu olayı gündem yapanların siciline bakınca kuşkularım artmaya başladı.”

Konuyu 28 Şubat öncesindeki Fadime Şahin olayına bağlayan Selvi, sözlerinin devamında skandal istismardan utangaç biçimde bir ‘komplo’ çıkarmaya çalıştı: “Bu olay için aynı şeyi söylemiyorum. Ama bunun üzerinden muhafazakâr insanları töhmet altında bırakmaya çalışmayalım. Eğer birileri bunun üzerinden yeni bir Fadime Şahin-Müslüm Gündüz komplosu hazırlıyorsa ortaya çıkaralım.”

NE OLMUŞTU?

BirGün yazarı Timur Soykan, 3 Aralık'taki "Karanlık dünya bir çocuğu yuttu: Tarikat karanlığında henüz 6 yaşında…" başlıklı yazısında, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi 2002’de altı yaşındayken imam nikahıyla ‘evlendirdiğini’, kadının çocukluğu boyunca cinsel istismara uğradığını yazmıştı. Yaşananlar, H.K.G.’nin şikayetiyle ortaya çıkmıştı.

Soykan, 7 Aralık'ta BirGün'de yayımlanan "Utancın fotoğrafları" başlıklı yazısında da H.K.G.’nin çocuk yaşta gelinlik giydirildiği ve ‘nişan’ına ait dehşet verici fotoğrafları yayımlamıştı.

Sosyal medyada tepki yağan olaya ilişkin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı açıklama yapmış ve davaya müdahil olunduğunu bildirmişti.