birgün

6° PARÇALI BULUTLU

MEDYA 11.12.2020 09:50

Abdülkadir Selvi, kendisini ‘omurgalı gazeteci’ saydı

Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusundaki yazısı CHP Lideri Kılıçdaroğlu’ndan tepki alan Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, Kılıçdaroğlu’na yanıt verdi. Selvi, “Biraz omurgalı gazetecilerle çalışmaya alışın. İzin verin de aldığımız kulislerin ışığında bağımsız bir şekilde analizlerimizi yapalım” dedi.

Abdülkadir Selvi, kendisini ‘omurgalı gazeteci’ saydı

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Benim adıma Abdulkadir Selvi niye konuşuyor? Hangi gerekçeyle konuşuyor? Yoksa Abdulkadir Selvi’ye birileri yazdırıyor mu?” sözlerine “Bana yazdıran birileri kimse onları ortaya çıkarmak CHP liderinin görevi, birilerini bulursa kalemimi kırarım” yanıtını verdi.

"BİRAZ OMURGALI GAZETECİLERLE ÇALIŞMAYA ALIŞIN"

Selvi, "CHP, Türk siyasetinin en önemli partilerinden biri. Atatürk’ün kurduğu bir parti. Kılıçdaroğlu ise önemsediğim bir lider. Öncelikle bu cevabı kendisine yakıştıramadım. Benim Kılıçdaroğlu adına konuşmak gibi bir merakım yoktur. Hatta hiçbir lider adına konuşmak gibi bir hevesim olmadı. Ama siyasi kulisleri yorumlamak bir gazeteci olarak benim görevim. Kusura bakmasın, bunu yaparken de kimseden emir alacak değilim. Biraz omurgalı gazetecilerle çalışmaya alışın. İzin verin de aldığımız kulislerin ışığında bağımsız bir şekilde analizlerimizi yapalım" ifadelerini kullandı.

"ŞUNU YAZ, BUNU YAZMA' TÜRÜNE GAZETECİLİK DEMİYORLAR"

Selvi köşesinde, "Kılıçdaroğlu, 'Abdulkadir Selvi telefon açıp sorabilirdi bana, ‘Ya şunu yazma, bunu yaz’ falan diyebilirdik yani' diyor. Tam da sorun burada. Ne kadar çarpık bir anlayış. Kusura bakmayın Kemal Bey, 'Şunu yaz, bunu yazma' türüne gazetecilik demiyorlar. Onun adı başka bir şey. O da bende yok" görüşünü savundu.

"BİRİLERİNİ BULURSA MESLEĞİ BIRAKACAĞIM"

Selvi, "Bana yakışmayan, aslında CHP Lideri’ne de yakıştıramadığım bir değerlendirmesi var. 'Yoksa Abdulkadir Selvi’ye birileri yazdırıyor mu? Bu cümle önemli. Birileri onlara belli cümle kalıplarını veriyorlar. ‘Onları köşenizde yazacaksınız’ diyorlar. Onlar da ‘Emredersiniz’ diyorlar, yazıyorlar' diyor. Şu andan itibaren bana yazdıran birileri kimse onları ortaya çıkarmak CHP Lideri’nin görevi. Eğer o birilerini bulursa, söz veriyorum, o andan itibaren bu mesleği bırakacağım. Kılıçdaroğlu ispat edemezse onu müfteri ilan ediyorum demeyi kendime yakıştırmam. Ama kendi adıma kalemimi kırmayı taahhüt ediyorum. Ayrıca benim birilerinin yazdırdığı bir yazar olmadığımı en iyi Kemal Bey bilir." ifadesini kullandı.

"KALEMİMİ KİMSENİN CEBİNE KOYMAM"

Selvi yazısında şunları kaydetti:

"Sayın Kılıçdaroğlu, rencide edici ifadelerinize rağmen, yine de doğrularınıza doğru demeye, yanlışlarınıza yanlış demeye devam edeceğim. Çünkü ben aklımı, vicdanımı ve kalemimi kimsenin cebine koymadım. Siz dahil."

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

Kılıçdaroğlu, Medyascope'taki yayınında Selvi'ye yönelik şunları söylemişti:

Köşe yazarlarının hayal aleminde de gezmemesi lazım. Abdulkadir Selvi bana sorabilirdi. Abdulkadir Selvi benim adıma nasıl konuşuyor? Yoksa birileri Selvi’ye yazdırıyor mu? Bu cümle önemli. Birileri medyaya belli cümleler verip 'Bunları köşenizde yazacaksınız' diyor, onlar da 'Emredersiniz' diyor. Bir devlette hukuk ve adalet sisteminde yozlaşma olunca, bunun medyaya yansıdığını da görüyoruz. Havuz medyası günün 24 saati Saray'ı öve öve bitiremiyor ama televizyonları izlenmiyor, gazeteleri okunmuyor. Onların tek ilgi alanı CHP. Biz Millet İttifakı olarak demokrasiyi getireceğiz.

Millet İttifakı milletvekili seçimleri öncesi oluşturuldu. Önümüzdeki tekrar oturup konuşulacaktır. Önümüzdeki seçimler demokrasiyi isteyenler ve tek adam rejimi isteyenler arasında olacak. Bu ülkede güzel ülkemizi cumhuriyetle taçlandıracağız.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol