birgün

29° AÇIK

Abdülkadir Selvi, sufleli, prompterlı program savunmasında: Erdoğan dijital medyayı çok iyi kullanan bir lider

Sufle ve prompterla gündeme gelen Erdoğan’ın katıldığı canlı yayına ilişkin tartışmaları, programda Erdoğan’ın karşısındaki şahıslardan biri olan Abdülkadir Selvi tarafından yorumlandı. Selvi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan dijital medyayı çok iyi kullanan bir lider” dedi.

MEDYA 13.08.2021 11:03
Abdülkadir Selvi, sufleli, prompterlı program savunmasında: Erdoğan dijital medyayı çok iyi kullanan bir lider
Abone Ol google-news

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı, ‘sufle’ ve prompterla gündeme gelen programa dair savunma işi, yandaş Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi’ye kaldı.

Bugünkü yazısında, “İnsan kendi katıldığı ve iki kanaldan canlı olarak yayınlanan bir programın perde arkasını yazar mı?” diye soran Selvi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’la programdan sonra öyle şeyler yaşadık ki, kendi katıldığım programın perde arkasını yazmak zorunda kaldım” ifadelerini kullandı.

“Cumhurbaşkanı ile programdan çıktıktan sonra arkada prompter’ın gözüktüğü bir kare üzerinden sosyal medyada linç kampanyasının başlatıldığını gördük” diye Selvi, promter hakkındaki sözlerine şöyle devam etti:

Ne kadar firari Fetöcü, PKK’lı varsa sosyal medyadan başlamış linç kampanyasına. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da bu furyaya katılmış. O kadar önemli mesajlar verilmiş, doğru ya da yanlış, onu tartışmak yerine, Kılıçdaroğlu bu trol siyasetinden medet umuyor. O yüzden topluma güven vermiyorlar ya.
Demirel ve Özal rakamlara çok hâkim liderlerdi. Buna rağmen basın toplantılarına ya da yayınlara çıkarken dosyalar hazırlatırlardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise dijital medyayı çok iyi kullanan bir lider. Bazı verileri prompter’a yüklenmiş.
Zaten daha Kanal D ve CNN Türk ekranlarında Cumhurbaşkanı’yla ilgili yayının tanıtımı dönmeye başladıktan itibaren sorular yağmaya başladı. Doğrusu Karadeniz Bölgesi için fındık taban fiyatlarının, yüz yüze eğitim konusunun, kamu işçileri ile toplu sözleşmenin ve Afgan mültecilerle ilgili konunun bu kadar yakıcı bir sorun olduğunu bilmiyordum. Yayına girmeden önce başlayan mesajlar yayın sırasında da devam etti. Karadeniz bölgesi milletvekilleri, Karadenizli gazeteciler ve fındık üreticileri mesaj bombardımanına tabi tuttular. Tabii ki yayına girmeden önce bu durumu Cumhurbaşkanı’nın ekibine ilettik. Prompter’a yüklü olanlar bu konudaki verilerdi. Türkiye Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanının fındık taban fiyatlarını tane tane açıklaması gerekmiyor mu? Erdoğan da onu prompter’dan okuyarak yaptı.

‘BİR DE SUFLE İŞİ VAR’

Selvi, yazısının devamında ise Erdoğan’a verdiği sufleyi savundu. Yandaş yazar şunları yazdı:

Bir de sufle işi var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sosyal medya düzenlemesini sorduk. Erdoğan, kriz anlarında sosyal medyadan yürütülen kampanyalara dikkat çekip, “Çok farklı bir yere doğru adeta” dedikten sonra kısa bir es verdi. O sırada ben, “sevk ediliyor” dedim. Ama Erdoğan sözünü, “evriliyor” diye tamamdı. Aman ne büyük bir krizmiş! Yangın, sel felaketi canımızı yakarken bunlar, bir sözden medet umuyorlar.

Ancak Selvi’nin yazısında iddia ettiği gibi Erdoğan ‘evriliyor’ ifadesini değil, “devriliyor” ifadesini kullanmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol