birgün

13° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 25.10.2021 08:52

Abdullah Gül'den 10 büyükelçi yorumu

Abdullah Gül, 10 büyükelçiyi sınır dışı girişiminin Türkiye'nin çıkarına olmadığını belirterek, "Elçiler, başkentlerinden gelen talimatı yerine getiriyor. Elçiye zeval olmaz derler" yorumunda bulundu.

Abdullah Gül'den 10 büyükelçi yorumu

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 10 ülkenin Türkiye büyükelçilerinin sınır dışı edilmesine dair talimatını değerlendirirken "Başka krizlerin önünü açar. Bu işi Dışişleri Bakanlığı'na bırakmak, yeni problemleri ortaya çıkarmamak, çıkışı olmayan noktalara götürmemek lazım" dedi.

'ERDOĞAN İÇİN SOSYALİSTLERİN DESTEĞİYLE 90 İMZAYI TOPLAMIŞTIK'

Sözcü'den Deniz Zeyrek'e konuşan Abdullah Gül, Türkiye'nin Avrupa Konseyi'nin kurucu ülkelerinden biri olduğuna dikkat çekerek, kendisinin de Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde 10 yıl milletvekili olarak görev yaptığına işaret etti ve şu hatırlatmada bulundu: "O dönemde Sayın Cumhurbaşkanı hapse girmişti ve biz sosyalistlerin desteğiyle kendisi için hazırladığımız metne 90 imza toplamış, konuyu Avrupa'nın gündemine taşımıştık."

'ELÇİYE ZEVAL OLMAZ'

“Olay buraya getirilmemeliydi. Bu Türkiye için büyük bir yük” diyen Abdullah Gül, büyükelçilerin Osman Kavala açıklamasında, merkezlerinin talimatını yerine getirdiğini anımsatarak şunları söyledi:

“Yapılan kabul edilemez. Ancak, Dışişleri zaten çağırıp gerekli mesajları vermiş. Adı üzerinde elçiye zeval olmaz. Artık bu konuyu çok daha büyük krizlere dönüştürmek ülkenin çıkarına değil. Başka krizlerin önünü açar. Bu işi Dışişleri Bakanlığına bırakmak, yeni problemleri ortaya çıkarmamak, çıkışı olmayan noktalara götürmemek lazım.”