birgün

13° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 17.10.2018 20:55

Abdulmehdi, Irak'ın yeni kabinesini gelecek hafta açıklayacak

Abdulmehdi, Irak'ın yeni kabinesini gelecek hafta açıklayacak

Irak'ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Adil Abdulmehdi'nin yeni kabineyi haftaya açıklayacağı duyuruldu.

Irak'ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Adil Abdulmehdi'nin basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, "Hükümeti kurmakla görevlendirilen Adil Abdulmehdi, yeni kabinede yer alacak isimler ile hükümet programını haftaya açıklayacak. Abdulmehdi, kabinenin açıklanacağı günü tam olarak belirlemek için Meclis Başkanlığı ve meclisteki grup başkanlarıyla görüşmelerini sürdürüyor." denildi.

Yeni hükümet için siyasi gruplarla görüşmelerine devam eden Abdulmehdi'nin, yeni kabineyi meclise sunacağı günü de haftaya açıklayacağı aktarıldı.

Ülkede 12 Mayıs'ta yapılan genel seçimlerin ardından Irak Meclisi 2 Ekim'de Berhem Salih'i Cumhurbaşkanı olarak seçmişti. Salih, aynı gün içerisinde bağımsız Şii siyasetçi Adil Abdulmehdi'ye hükümeti kurma görevin vermişti.

Şii dini merci Ayetullah Ali es-Sistani'nin desteğini aldığı ifade edilen Abdulmehdi'ye, ABD ve İran'ın karşı çıkmadığı biliniyor.

Adil Abdulmehdi, daha önce Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı ve Petrol Bakanlığı görevinde bulunmuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız