birgün

11° AÇIK

BİRGÜN DAİLY 09.10.2016 18:03

Academic year opening ceremony to be held at the Presidential Palace from now on!

Academic year opening ceremony to be held at the Presidential Palace from now on!

The first of the academic year opening ceremonies that are to take place at the Presidential Palace will be held on October 18th this year.

According to the reports of Ceyda Karaaslan from Sabah newspaper, about 2000 academicians, along with rectors and administrative officers, as well as successful students, of state and foundation universities have been invited to next week’s ceremony.

Stating that they (AKP officials) aim to ‘turn these ceremonies into traditional state organizations’, President of Board of Higher Education (YÖK) Prof. Dr. Yekta Saraç said: ‘Opening of academic years will become a feast!’

This year, the opening of the new judicial term was also held at the Presidential Palace for the first time, despite reactions from various parts of the society and political platforms. Having expressed that holding the judicial opening ceremony at the Presidential Palace ‘would hinder the independence and objectivity of the judiciary’, CHP Chair Kılıçdaroğlu and Head of Turkish Bar Association Metin Feyzioğlu had not attended the organization. While MHP Chair Bahçeli attended without any objection, HDP Co-Chair Selahattin Demirtaş had criticized the athmosphere felt during the ceremony by saying that ‘it was a shame to see judges and other legal experts to stand up and applaud the president.’

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/akademik-yil-acilis-torenleri-artik-saray-da-yapilacak-130843.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol